Pierwsze wypłaty

20 kwietnia 2005

Długo trzeba było na nie czekać, ale się opłacało. Tak mówią rolnicy, którzy już otrzymali renty strukturalne. Na razie jest ich niewielu, ale Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewnia, że wszystkie zaległe świadczenia zostaną wypłacone w najbliższym czasie.

Program rent strukturalnych ruszył na początku sierpnia ubiegłego roku. Rolnikom obiecywano wypłatę pierwszych świadczeń jeszcze na jesieni. Ale na obiecankach się skończyło, bo rolnicy dopiero po trzech miesiącach otrzymali decyzje umożliwiające przekazywanie gospodarstwa. A od tego czasu musiało minąć jeszcze pół roku aby dostać pieniądze.

Dlaczego? Bo Agencja Restrukturyzacji nie miała akredytacji płatniczej. Trzeba też było rozwiązać problem ubezpieczenia rolników. "Trzeba to było wszystko przepracować , to wszystko było pierwszy raz, każdy kto przekazał gospodarstwo, kto kwalifikuje się do renty strukturalnej taka rentę z chwilą przekazania gospodarstwa za dany miesiąc już otrzyma" - powiedział Wojciech Olejniczak Minister Rolnictwa:

A pierwsze wypłaty dopiero teraz otrzymało prawie 400 rolników. "Ja też długo czekałem cierpliwie, no ale jednak doczekałem się. Chyba spowodowało to, że proszę panią złożyłem jako jeden z pierwszych bo zaraz w październiku" - powiedział Krzysztof Choros z Białobrzegów w woj. Mazowieckim.

Renty strukturalne są zwolnione z podatku, ale rolnicy muszą nadal opłacać składkę KRUS. "Byłem w KRUS-ie i już pierwsza ratę składki emerytalno-rentowej zapłaciłem i jak się dowiedziałem w ARiMR no to prawdopodobnie składka ubezpieczeniowa wynosi dla mnie 0%" - dodał Choros.

Rolnicy, którzy przekazali gospodarstwa w listopadzie i grudniu też już niedługo powinni dostać renty. "Oceniamy, że na przełomie kwietnia i maja zaległości za rok 2004 zostaną nadrobione" - powiedziała prezes ARiMR Wojciech Pomajda.

Do tej pory gospodarstwa zdecydowało się przekazać 25 tys. rolników. "Wstępne szacunki jak było programowane to działanie mówiły o około 60-70 tys. wniosków, stąd nie ma żadnego niebezpieczeństwa, aby dla kogoś tych funduszy zabrakło" - dodał Pomajda.

A wnioski są przyjmowane w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


POWIĄZANE

– Pandemia zmieniła polski rynek e-commerce pod względem wartości, która teraz j...

Pandemia wyraźnie uszczupliła finanse konsumentów i firm. Na koniec 2020 r. ich ...

W grudniu 2020 roku łączna wartość obrotu akcjami na Głównym Rynku GPW wyniosła ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę