aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podatek od dobroczynności

10 stycznia 2005

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym nie można nie pobierać podatku VAT od SMS-ów wysyłanych w ramach akcji charytatywnych - informuje Ministerstwo Finansów.

SMS-y wysyłane w celach dobroczynnych np. na rzecz pomocy ofiarom kataklizmu w Azji Południowo-Wschodniej czy w ramach akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są obłożone 22-procentowym podatkiem VAT.

- Wysłanie SMS-a z telefonu komórkowego oznacza, że operator wykonuje dla wysyłającego usługę - powiedziała dyrektor biura komunikacji społecznej resortu finansów Izabela Laskowska. - W świetle obowiązującego prawa - dodała - minister finansów nie ma możliwości nie pobrania przy tej usłudze VAT-u.

Laskowska zaznaczyła, że wynika to nie tylko z czysto polskich przepisów, ale również z reguł obowiązujących w całej Unii Europejskiej.

Akcja wysyłania obłożonych VAT-em "charytatywnych" SMS-ów np. na rzecz pomocy ofiarom tsunami spowoduje wzrost wpływów do budżetu z tytułu tego podatku.

Ale nie można w związku z tym dokonać "przesunięcia" w budżecie i przeznaczyć pieniędzy uzyskanych dzięki większym wpływom z VAT-u na rzecz pomocy państwom dotkniętym kataklizmem. Laskowska wyjaśniła, że wydatki budżetowe zaplanowane są z góry, ustalone "sztywno" z konkretnym przeznaczeniem.

Jedynym sposobem przekazania pieniędzy z budżetu na pomoc ofiarom kataklizmu jest skorzystanie z rezerwy budżetowej. I - jak przypomniała Laskowska - rząd wyasygnował już na ten cel 1 mln zł z tej rezerwy.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę