Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Podatek od dobroczynności

10 stycznia 2005

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym nie można nie pobierać podatku VAT od SMS-ów wysyłanych w ramach akcji charytatywnych - informuje Ministerstwo Finansów.

SMS-y wysyłane w celach dobroczynnych np. na rzecz pomocy ofiarom kataklizmu w Azji Południowo-Wschodniej czy w ramach akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są obłożone 22-procentowym podatkiem VAT.

- Wysłanie SMS-a z telefonu komórkowego oznacza, że operator wykonuje dla wysyłającego usługę - powiedziała dyrektor biura komunikacji społecznej resortu finansów Izabela Laskowska. - W świetle obowiązującego prawa - dodała - minister finansów nie ma możliwości nie pobrania przy tej usłudze VAT-u.

Laskowska zaznaczyła, że wynika to nie tylko z czysto polskich przepisów, ale również z reguł obowiązujących w całej Unii Europejskiej.

Akcja wysyłania obłożonych VAT-em "charytatywnych" SMS-ów np. na rzecz pomocy ofiarom tsunami spowoduje wzrost wpływów do budżetu z tytułu tego podatku.

Ale nie można w związku z tym dokonać "przesunięcia" w budżecie i przeznaczyć pieniędzy uzyskanych dzięki większym wpływom z VAT-u na rzecz pomocy państwom dotkniętym kataklizmem. Laskowska wyjaśniła, że wydatki budżetowe zaplanowane są z góry, ustalone "sztywno" z konkretnym przeznaczeniem.

Jedynym sposobem przekazania pieniędzy z budżetu na pomoc ofiarom kataklizmu jest skorzystanie z rezerwy budżetowej. I - jak przypomniała Laskowska - rząd wyasygnował już na ten cel 1 mln zł z tej rezerwy.


POWIĄZANE

Chociaż w ostatnich latach poziom aktywności fizycznej Polaków sukcesywnie rósł,...

Czy to pierwsza w tym roku pozytywna informacja dla branży HoReCa? Przełomowa ap...

Fundacja WWF Polska rozpoczęła kolejny projekt, którego celem jest ochrona dziki...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę