Adama_15.08-30.09.2021

Podrożeje gaz

9 listopada 2004

PGNiG złożyło wniosek o podwyżkę ceny gazu od 1 stycznia 2005 r. O ile? To tajemnica. Pewne jest jednak, że odczują ją i firmy i klienci indywidualni.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) 2 listopada złożyło w Urzędzie Regulacji Energetyki (URE) wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy gazowej. W dokumencie, który trafił do regulatora, gazowy potentat proponuje wprowadzenie nowej taryfy na obrót gazem od 1 stycznia z terminem obowiązywania do końca lutego 2005 r. oraz przedłużenie taryfy przesyłowej o 6 miesięcy - licząc od stycznia 2005 roku. PGNiG jak ognia unika słowa podwyżka.

Więcej będzie można powiedzieć na ten temat pod koniec roku. Złożyliśmy wniosek. Wszystko zależy teraz od stanowiska URE - mówi enigmatycznie Marek Kossowski, prezes PGNiG. Przedstawiciele spółki dają jednak do zrozumienia, że należy liczyć się z podwyżką, bowiem cena gazu importowanego przez spółkę z Rosji zdecydowanie wzrosła. To skok o 15 proc. w stosunku do ceny z końca ubiegłego roku, a prognozy mówią o kolejnych podwyżkach, nawet o 30 proc. w 2005 r. –  twierdzi Marek Kossowski.

Ostatnie słowo

Czy regulator przychyli się do prośby gazowego potentata? - Problemem natury prawnej jest to, czy czas obowiązywania taryfy mogą określić dwie daty, dotyczące czasu obowiązywania jej składowych: przesyłu i ceny gazu. Będziemy to analizować. Skali podwyżki nie chciałbym ujawniać. To dopiero początek prac nad kształtem taryfy i ryzykowne jest przesądzanie czegokolwiek. Tym bardziej, że propozycje spółki dotyczą znaczącej podwyżki obejmującej wszystkich odbiorców ? mówi Wiesław Wójcik, wiceprezes URE. Niedawno regulator przedłużył spółce możliwość stosowania dotychczasowych cen gazu do końca tego roku.

Gdzie konkurencja?

Decyzja o podwyżce w sytuacji, kiedy spółka dopiero co straciła monopol, może wydawać się ryzykowna. Ale tylko pozornie. PGNIG oferuje bowiem obecnie bardzo tani gaz i żadna z zachodnich firm nie jest w stanie z nim konkurować. Mali wkraczający na polski rynek dostawcy gazu liczyli, że metodą tzw. drobnych kroków uda uszczknąć cześć rynku. Kilka miesięcy, jakie upłynęły od liberalizacji pokazało, że nie będzie to takie proste.

Konkurencyjne w stosunku do PGNIG byłyby obecnie tylko firmy sprowadzające gaz ze Wschodu. W tym przypadku także mówimy tylko o teorii. Dlaczego? Ponieważ nikt w kraju nie jest jeszcze przygotowany technicznie i finansowo do rywalizacji z PGNiG. To natomiast zniechęca dostawców ze Wschodu. Po prostu nie chcą ryzykować niepewnych przedsięwzięć i psuć sobie relacji z największym w Polsce odbiorcą - PGNiG.

Obecne niskie stawki dobrze chronią więc polskiego potentata przed konkurencją. Jest jednak druga strona medalu. Wzrost ceny gazu importowanego oraz fakt, że spółka przygotowuje się do debiutu giełdowego w połowie przyszłego roku sprawia, że podwyżka staje się koniecznością. PGNiG może wystąpić o zmianę taryfy na wyższą raz na kwartał, jeżeli cena gazu importowanego wzrośnie przynajmniej o 5 proc. Nic dziwnego więc, że spółka chce wprowadzić nowa taryfę tylko na dwa miesiące przyszłego roku. Należy więc zakładać, że w grę wchodzi kolejna podwyżka.

PGNiG prosi też o przedłużenie obowiązywania taryfy przesyłowej, chociaż odbiorcy przemysłowi twierdzą, że już jest ona za wysoka. - PGNiG-Przesył chce poczekać na zamknięcie prac nad nowym prawem energetycznym, które zmieni zasady kształtowania taryfy przesyłowej. Wówczas wystąpi do URE z wnioskiem o przyznanie jej na rok lub dwa. - wyjaśnia Marek Kossowki.

Największymi odbiorcami gazu są firmy chemiczne, huty stali i szkła oraz Orlen. W branży chemicznej stanowi on 10-32 proc. kosztów produkcji nawozów i 40-80 proc. kosztów zmiennych. Czy podwyżka dotknie przemysł w takim samym stopniu, jak klientów indywidualnych? Raczej nie.


POWIĄZANE

14 września br. rząd brytyjski przedstawił nowy harmonogram wprowadzania pełnych...

– Dla Grupy PFR priorytetem będzie teraz już nie tylko ratowanie przedsiębiorstw...

– Francja jest dziś jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, a d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę