aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Profi na parkiecie przed świętami

5 listopada 2004

Pieniądze z planowanej na drugą połowę listopada emisji Profi chce przeznaczyć na rozbudowę mocy produkcyjnych i poszerzenie kanałów dystrybucji.

W ofercie znajdą się też papiery sprzedawane przez dotychczasowych akcjonariuszy. Debiut firmy na GPW spodziewany jest w połowie grudnia.

Wielkopolska Wytwórnia Żywności Profi planuje rozbudowę linii technologicznej do produkcji zup i dań gotowych. Rozważa zakup udziałów w detalicznej sieci sprzedaży. Producent pasztetów przymierza się też do przejęć spółek spożywczych, których wyroby byłyby komplementarne. Planuje uruchomienie produkcji poza Polską.

W grę wchodzą Rosja (ma już 51% udziałów w spółce Dobrynia) i Izrael (firma dysponuje certyfikatem koszerności). Na te przedsięwzięcia oraz kapitał obrotowy i kampanię reklamową Profi - jak zaznaczyła spółka w prospekcie - potrzebuje maksymalnie ponad 40 mln zł.

Spółka ma około 32% udziału w krajowym rynku pasztetów drobiowych w opakowaniach aluminiowych i 16% udziału w rynku konserw drobiowych (pasztety dają 83% przychodów). W 2003 r. firma wprowadziła na rynek dania gotowe i zupy w opakowaniach z kilkuwarstwowej folii polipropylenowej. Ten asortyment odpowiada już za 8% przychodów. Do 2007 r. ten udział ma wzrosnąć do 27%.

Firma podpisała umowę z Nestle Polska na produkcję zup i dań gotowych pod jej marką.Narastająco po trzech kwartałach tego roku przychody Profi są o 11,4% wyższe niż przed rokiem. Zysk z działalności operacyjnej jest niższy o 20%, a wynik netto o ponad 8%. - Ten spadek zysku to efekt jednorazowych zdarzeń, wynikający z przyjęcia nowych zasad rachunkowości i utworzenia rezerw - powiedział prezes Robert Barczyk.Spółka co roku płaciła dywidendy. Na ten cel szło średnio 65% zysku netto.

Prezes R. Barczyk deklaruje, że firma będzie dalej dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Na dywidendę będzie przeznaczać co najmniej 25% rocznego wyniku netto. Zapewnił też, że dotychczasowi akcjonariusze zobowiążą się do niesprzedawania walorów przez jakiś czas (poza tymi w ofercie).

- Ustalane są szczegóły umowy w tej sprawie - powiedział prezes R. Barczyk. Do 8 osób - założycieli spółki (są w zarządzie i radzie nadzorczej) - należy teraz 100% akcji (każda ma po 12,5%). Po zakończeniu oferty sukcesem dotychczasowi akcjonariusze będą mieć około 66,6% udziału w kapitale zakładowym i 79,9% w głosach.

Publiczna oferta

Profi wyemituje 760 akcji serii B. Dotychczasowi akcjonariusze sprzedadzą 520 tys. walorów serii A. Do 16 listopada spółka poda przedział cenowy.

Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych będą przyjmowane od 17 do 19 listopada (dla nich zarezerwowane jest 280 tys. papierów serii B, ale mogą być przesunięcia). 22 listopada zostanie podana cena emisyjna akcji serii B i cena sprzedaży walorów serii A (będą takie same).

Zapisy inwestorów instytucjonalnych będą przyjmowane 22 i 23 listopada. Do 30 listopada nastąpi przydział akcji. Debiut praw do akcji (PDA) serii B i walorów serii A na GPW planowany jest na połowę grudnia. Oferującym papiery Profi jest Dom Maklerski BZ WBK. Jedną akcję (przed IPO) wycenił na 52 zł.

Czynniki ryzyka

Wśród czynników ryzyka w prospekcie emisyjnym wymieniono m.in.: sezonowość podaży surowca i zmiany cen, rosnącą konkurencję, uzależnienie od kluczowych dostawców i odbiorców. Znalazł się też punkt mówiący o zmianach w składzie zarządu.

Prezes Robert Barczyk i wiceprezes Paweł Krowicki po WZA podsumowującym 2004 r. chcą przejść do pracy w radzie nadzorczej. Prezesem zostanie Jerzy Koszarny (teraz wiceprezes), jego zastępcami będą Danuta Dziurłaj (teraz dyrektor ds. produkcji) i Bogdan Śliwa. - Dobór osób, które wejdą do zarządu, minimalizuje ryzyko zmian w jego składzie - uważa R. Barczyk.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę