CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Rolnicy będą mogli spłacać kredyty przez 24 miesiące

22 marca 2004

Nie przez 12 miesięcy, lecz przez 24 rolnicy będą otrzymywać dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów, które zaciągnęli od 1 lipca 2003 roku do 30 kwietnia 2004 roku - uchwalili w piątek posłowie.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o dopłatach do niektórych kredytów bankowych głosowało 382 posłów. Ustawa została przyjęta jednogłośnie.

Zmiany w ustawie dotyczą dopłat do oprocentowania kredytów zaciągniętych od lipca 2003 roku do 30 kwietnia 2004 roku na zakup środków obrotowych do produkcji rolniczej, zakup środków do produkcji żywności metodami ekologicznymi oraz na postęp biologiczny w rolnictwie.

Nowela ustawy umożliwia rolnikom zawarcie aneksów do umów z bankami i przedłużyć spłatę o kolejnych 12 miesięcy. Dopłaty do odsetek nadal będzie przekazywał budżet państwa.

Wypłacanie rolnikom pomocy ze środków Unii Europejskiej zacznie się dopiero w grudniu tego roku. Chodzi o to, by rolnikom-kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji zapewnić do tego czasu pomoc.

Celem nowelizacji ustawy było to, by ta forma pomocy zaistniała jeszcze przed dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jeśli dopłat nie byłoby na liście pomocy udzielanej rolnikom przed 1 maja br., Polska musiałaby uzyskać na nie zgodę Komisji Europejskiej.

Według ministerstwa rolnictwa, w 2004 roku dopłaty wyniosą 7 mln zł i będą sfinansowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a w 2005 roku budżet dopłaci do oprocentowania kredytów 12,6 mln zł.


POWIĄZANE

W czwartek częściowo wchodzi w życie CETA - umowa o wolnym handlu między UE a Ka...

O ponad 11,7 mln euro zarząd województwa podkarpackiego zwiększył pulę pieniędzy...

Po siedmiu latach negocjacji, w czwartek wchodzi w życie unijno-kanadyjska umowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę