Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Rząd krytyczny wobec noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych

30 czerwca 2004

Fundamentalne wady zarzucił we wtorek minister polityki społecznej Krzysztof Pater poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Uważa on, że nowelizujący tę ustawę nałożą na samorządy nowy obowiązek, którego nie da się wykonać, bo nie będzie na to pieniędzy.

Poselski projekt z marca został całkowicie zmieniony po pierwszym czytaniu. Z oryginalnego projektu pozostał tylko numer druku i tytuł. Taka praktyka wzbudza wątpliwości konstytucyjne, bo rząd nie mógł nawet się odnieść do tego, co trafi do drugiego czytania w Sejmie –  mówił Pater na konferencji po posiedzeniu rządu.

Jego zdaniem, posłowie nowelizujący ustawę "chcą zapewnić świadczenia tym, którzy po 1 maja utracili takie prawo" z powodu nie wypełniania kryteriów, np. dochodowych. Rozwiązania z projektu mają wady merytoryczne - premiują rodziny o wyższych dochodach" - dodał minister polityki społecznej. Podobnie, w jego opinii, będzie ze świadczeniami alimentacyjnymi - budżet według poselskich propozycji, będzie nadal je wypłacał tym, którzy utracili do nich uprawnienia, albo alimenty stały się ściągalne.

Pater podkreślał, że poselska nowelizacja nakłada obowiązek wypłaty świadczeń na samorządy, nie dając im na to środków - a chodzi o 160-200 mln zł. "To jest swoiste kreowanie świadczenia w rodzaju "Ustawy 203", którą uchwalono nie dając pieniędzy na jej realizację –  powiedział Pater.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych, która weszła w życie 1 maja, przewiduje, że zasiłki rodzinne (i dodatki do nich) wypłacane będą przez gminy bezrobotnym, osobom pobierającym zasiłek przedemerytalny, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych, kółek rolniczych oraz osobom ubiegającym się o dodatki z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego lub samotnego wychowywania dziecka. (Wcześniej świadczenia rodzinne wypłacały także urzędy pracy, Fundusz Alimentacyjny, zakład pracy - PAP).

Zasiłek rodzinny (i dodatki) przysługują osobom, w rodzinach których dochód na osobę nie przekracza 504 zł miesięcznie (583 zł w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym). Wobec zdarzających się sytuacji, że małżonkowie brali "papierowy" rozwód, by uzyskać w ten sposób świadczenie na dziecko, grupa posłów postanowiła szybko znowelizować tę ustawę.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę