Wiceminister rolnictwa zapowiada dalszą walkę o dopłaty i kwotę mleczną

23 marca 2004

Polska będzie "przy każdej okazji" dążyć do zmiany decyzji UE, żeby stopniowo wprowadzać nowe dopłaty do produkcji mleka, roślin energetycznych i orzechów w nowych państwach UE, w tym w Polsce - zadeklarował w Brukseli wiceminister rolnictwa Jerzy Plewa.

Polski rząd dołączył do decyzji Piętnastki jednostronne oświadczenie, w którym zarzucił Unii, że zmierza w ten sposób do "erozji rezultatów negocjacji z Kopenhagi". Plewa przyznał jednak także, "że rozwiązania, o których dzisiaj zdecydowano, niosą również pewne konsekwencje pozytywne dla polskich rolników".

Decyzja Rady UE przesądza sposób dostosowania Traktatu Akcesyjnego do uzgodnionej w zeszłym roku reformy wspólnej polityki rolnej, w tym zwłaszcza metod wsparcia sektora mleczarskiego. Ministrowie zaaprobowali też zamrożenie kwot (limitów) produkcji mleka do sezonu 2014/2015 włącznie.

Plewa zapowiedział w związku z tym walkę o większą kwotę mleczną, niż łączny limit wynegocjowany w grudniu 2002 na szczycie w Kopenhadze (9,38 mln ton, wliczając tzw. rezerwę restrukturyzacyjną).

"Nadal będziemy podejmować wysiłki i przy każdej okazji będziemy dążyć do zmiany tej sytuacji. Nasze członkostwo w Unii dopiero się rozpoczyna, a nie kończy, z związku z tym będziemy mieli lepsze możliwości, aby zmienić tę sytuację" - powiedział Plewa polskim dziennikarzom.

Zwrócił uwagę, że "nie jesteśmy osamotnieni", ponieważ podobne stanowisko zajęły kraje Grupy Wyszehradzkiej i trzy państwa bałtyckie. Przyznał jednak, że nie dołączyły one do polskiego oświadczenia, lecz wypowiadały się indywidualnie.

Plewa odmówił "spekulacji" na temat tego, czy Polska złoży skargę na dyskryminację polskich rolników do Trybunału UE. Nie chciał też powiedzieć, o ile mniej pieniędzy dostaną polscy producenci wskutek zastosowania schematu wynegocjowanego dla dotychczasowych dopłat bezpośrednich dla rolników wobec nowych dopłat do mleka w proszku i do masła.

Ten schemat to 25 proc. należnych dopłat w pierwszym roku, a następnie kolejno 30, 35, 40, 50, 60, 70, 80, 90 i 100 proc. w 2013 roku. Na szczycie w Kopenhadze w grudniu 2002 roku postanowiono, że nowe państwo członkowskie może zwiększać ten odsetek o 30 punktów procentowych z unijnego funduszu rozwoju wsi i z własnego budżetu.

Mówiąc o "pewnych konsekwencjach pozytywnych dla polskich rolników", Plewa nawiązał do argumentacji komisarza UE ds. rolnictwa Franza Fischlera, który wymienia: możliwość pełnego wykorzystania wynegocjowanych pułapów dopłat dzięki nowemu systemowi pojedynczej płatności (od hektara), zwolnienie z tzw. dyscypliny finansowej i modulacji, znaczne uproszczenia administracyjne i tymczasowe zwolnienie z kontroli wdrożenia zaostrzonych reguł jakości produkcji, jej zgodności z przepisami o dobrostanie zwierząt, ochronie środowiska itp.

Zasada dyscypliny finansowej zakłada automatyczne cięcia wydatków rolnych w obecnych państwach członkowskich, jeżeli ich suma przekroczy ustalony z góry łączny pułap. Modulacja to stopniowa redukcja dopłat bezpośrednich w celu wygospodarowania środków na pokrycie kosztów reform i na zwiększenie funduszy rozwoju wsi.

W oświadczeniu dołączonym przez rząd do decyzji Piętnastki czytamy: "Polska stoi na stanowisku, że rozszerzenie mechanizmu stopniowego wprowadzania płatności bezpośrednich na nowe dopłaty do mleka, orzechów, roślin energetycznych i w perspektywie także w innych sektorach zwiększy różnice w poziomie wsparcia producentów między Polską a Piętnastką i doprowadzi do erozji rezultatów negocjacji z Kopenhagi".

Odnosząc się do decyzji Piętnastki, aby zamrozić kwoty mleczne do 2015 roku, rząd oświadczył też: "Polska powinna mieć możliwość wykorzystania w okresie 2008/2009-2014/2015 dodatkowej w stosunku do kwoty mlecznej rezerwy restrukturyzacyjnej, żeby uwzględnić rezultaty dostosowań strukturalnych w sektorze mleczarskim i spadek zużycia mleka w gospodarstwach rolnych".


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę