CTR_80917

Złoty umacnia się po wyborach

15 czerwca 2004

Złoty umocnił się w poniedziałek wobec euro i dolara mimo danych GUS o zaskakująco wysokiej inflacji w maju. Złe informacje o inflacji spowodowały natomiast wzrost rentowności obligacji na całej krzywej.

Około 16.45 za euro płacono 4,5650 zł wobec 4,585 zł w piątek po południu. Dolara wyceniano na 3,78 zł w porównaniu do 3,82 zł w piątek. Odchylenie od parytetu wynosiło 1,7 proc. po mocnej stronie. - Inflacja nie miała wpływu na rynek - powiedział Marcin Poczobut z TMS. GUS podał w poniedziałek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 3,4 proc. w stosunku do maja 2003 roku, a w porównaniu z kwietniem 2004 roku ceny wzrosły o 1,0 proc. Analitycy spodziewali się inflacji na poziomie 2,9 proc. rdr wobec 2,2 proc. rdr w kwietniu.

Zdaniem Poczobuta perspektywa podwyżek stóp procentowych, której spodziewa się rynek po danych inflacyjnych, w najbliższych dniach może mieć wpływ na notowania polskiej waluty. Drugim istotnym czynnikiem będą wydarzenia na scenie politycznej. Na razie złoty nie będzie się znacznie umacniał, ale podwyżka stóp procentowych o 50 pkt. bazowych będzie silnym impulsem do umocnienia –  ocenia Poczobut.

Rada Polityki Pieniężnej zbiera się w dniach 29-30 czerwca. Ekonomiści spodziewają się, że RPP zdecyduje wtedy o podwyżce stóp o 25-50 pkt. bazowych. Wszyscy też będą czekać na wydarzenia polityczne. W ciągu dwóch (najbliższych) tygodni rozwiąże się kwestia poparcia sejmowego dla rządu Belki. To na razie będzie najważniejsze –  ocenia Poczobut.

Marszałek Sejmu Józef Oleksy powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Marka Belki odbędzie się najprawdopodobniej 24 czerwca. Rynek czeka na deklaracje partii politycznych w sprawie poparcia dla rządu, zwłaszcza tych, które nie uzyskały dobrych wyników w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Inwestorzy spekulowali, że swoje zdanie na temat głosowania nad wotum zaufania dla gabinetu Belki zmieni Socjaldemokracja Polska. Według porannych danych SdPl nie udawało się przekroczyć 5-proc. progu wyborczego, co skłaniało niektórych analityków do stwierdzenia, że partia Marka Borowskiego będzie teraz skłonna poprzeć rząd.

W ciągu dnia okazało się jednak, że SdPl uzyskała 3 mandaty w PE, a jej lider podtrzymał wcześniejsze deklaracje, że rząd uzyska poparcie pod warunkiem przeprowadzenia wyborów parlamentarnych na jesieni tego roku. O ile dane o inflacji nie miały większego wpływu na rynek walutowy, o tyle na rynku obligacji inwestorzy zaczęli grać już na podwyżki stóp procentowych. Około 16.45 rentowność obligacji dwuletnich wynosiła 7,51 proc. w porównaniu do 7,50 proc. w piątek po południu. Dochodowość pięciolatek wzrosła do 7,61 proc. z 7,55 proc. piątek. W przypadku dziesięcioletnich papierów wzrost wynosił 3 pb - do 7,36 proc. z 7,33 proc.

Do momentu opublikowania danych o inflacji na rynku było spokojnie. Po danych o inflacji reakcja była tylko jedna: ceny obligacji spadają, rentowności idą w górę –  powiedział Przemysław Magda, analityk Banku Handlowego. Zdaniem Magdy dla rynku obligacji istotny będzie środowy przetarg obligacji pięcioletnich. Ministerstwo Finansów zaoferuje papiery o wartości 2,2 mld zł. Do czasu przetargu inwestorzy mogą powstrzymywać się od podejmowania decyzji na rynku wtórnym.


POWIĄZANE

Opłaty za torebki foliowe nie pójdą bezpośrednio na ochronę środowiska, ale zasi...

Rozwój przemysłu biotechnologicznego w Polsce wymaga wsparcia ze strony państwa;...

Większość samorządów nad Zalewem Wiślanym popiera planowany przez rząd przekop M...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę