Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Złoty zyskał, na rynkach lepsze nastroje

5 maja 2005

Poprawa nastrojów w krajach regionu spowodowała umocnienie także i polskiej waluty. Umocnienie złotego było jednym z czynników wpływających na spadek rentowności papierów skarbowych. Ograniczony wpływ na kwotowania będzie miało czwartkowe głosowanie w Sejmie, gdyż rynek nie spodziewa się, aby doprowadziło ono do samorozwiązania izby.

Około 16.30 za euro płacono 4,2050 zł wobec 4,2350 zł na otwarciu, a za dolara 3,250 zł wobec 3,2750 zł. Natomiast euro wyceniano na 1,2950 dolara, wobec 1,2930 dolara rano.

Sentyment na rynku w regionie odwrócił się o 180 stopni, waluty tych krajów umocniły się. Bardzo aktywni byli w środę zagraniczni inwestorzy. W najbliższych dniach złoty będzie wahał się wokół 4,20 za euro, w przedziale ograniczonym przez 4,20 i 4,24 – powiedział PAP Adam Kruss, dealer walutowy w Societe Generale.

Dealerzy wskazują, że inwestorzy nie bardzo przejmują się czwartkowym głosowaniem nad skróceniem kadencji Sejmu.

Wydaje się, że rynek zignoruje wynik głosowania nad samorozwiązaniem Sejmu, gdyż rząd i tak będzie trwał do jesieni, bo prezydent zapowiedział, że nie przyjmie dymisji premiera Marka Belki –  powiedział Adam Kruss, dealer walutowy w Societe Generale. Pozytywne nastroje mieli również inwestorzy na rynku obligacji, gdzie ceny wzrastały.

Rynek otworzył się mocno, ceny wzrastały, ale spadki na rynkach bazowych spowodowały lekką korektę na rynku polskich papierów. Ceny zatrzymały się jednak na dość wysokich poziomach. Trudno wskazać przyczynę dobrego nastroju na rynku –  powiedział PAP Robert Fijołek z ABN Amro.

Według innego dealera spadek rentowności obligacji, zwłaszcza 5- letnich, to efekt umocnienia złotego, co w połączeniu z oczekiwanymi, słabymi danymi makro za kwiecień może skłonić RPP do obniżki stóp o 25 pkt. bazowych.

W środę Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje dwuletnie OK0807 ze średnią rentownością 5,383 proc. o łącznej wartości 3,12 mld zł, z czego 2,6 mld zł na przetargu głównym, przy popycie 2,66 mld zł. Na przetargu uzupełniającym resort sprzedał papiery za 0,52 mld zł przy popycie 2,66 mld zł.

W opinii dealerów przetarg obligacji podtrzymał dobre nastroje na rynku.

Na rynku wtórnym około rentowność dwuletnich papierów wynosiła 5,35 proc. wobec 5,43 proc. w poniedziałek, pięcioletnich 5,47 proc. wobec 5,59 proc., a dziesięcioletnich 5,50 proc. wobec 5,56 proc.

W opinii dealerów rynku obligacji wzrosty cen będą ograniczone, a wynik głosowania nad samorozwiązaniem Sejmu, jeśli będzie zgodny z oczekiwaniami, będzie miał na nie niewielki wpływ. Jeśli jednak okazałoby się, że posłowie przegłosowali wniosek o samorozwiązanie Sejmu, inwestorzy mogą wycofywać się z Polski.

W czwartek Sejm będzie głosował nad skróceniem kadencji. Na razie raczej niemożliwe wydaje się powodzenie tego wniosku i poparcie go przez wymaganą większość 307 posłów. Prawie cały klub SLD (149 posłów) ma głosować przeciwko temu wnioskowi.

Oznacza to, że mimo zapowiedzi premiera Belki o złożeniu w piątek dymisji, deklaracja prezydenta o jej nie przyjęciu sprawia, że rząd będzie trwał do konstytucyjnego terminu wyborów na jesieni 2005 roku.


POWIĄZANE

Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w Polsce do 2033 roku. Jej budowa ma kos...

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego to już 44. polski produkt, który został wpisa...

Przez cały sezon ubezpieczania upraw w Concordia Polska Grupa Generali, do końca...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę