Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

ZUS czekają nowe wyzwania

21 października 2004

ZUS czekają nowe wyzwania. Jednak samo państwo opiekuńcze nie wystarczy, trzeba mówić o społeczeństwie opiekuńczym, w którym organizacje pozarządowe współdziałają z instytucjami rządowymi - uważa prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Prezydent uczestniczył w środę w sesji jubileuszowej z okazji 70- lecia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podczas wystąpienia powiedział, że żaden kraj nie jest w stanie udźwignąć ciężaru państwa opiekuńczego, które - jak widać na przykładzie Niemiec - ogranicza rozwój gospodarczy, zagraża finansom publicznym i "daje pole do głoszenia populistycznych haseł".

Prezydent podkreślił, że chodzi o takie zmiany, by społeczeństwo nie oczekiwało "wyłącznie na zadekretowane inicjatywy państwa". ZUS powstał w 1934 roku. Obecnie w całej Polsce (w centrali i 51 oddziałach) zatrudnia ok. 50 tys. pracowników i jest, jak powiedział prezydent, największą polską instytucją cywilną.

Prezes ZUS Aleksandra Wiktorow powiedziała dziennikarzom, że w ZUS będą dokonywane zmiany, ponieważ instytucja otrzymuje wciąż nowe zadania. Podkreśliła przy tym, że "zawsze będą (funkcjonować - PAP) ubezpieczenia społeczne. Jak będą ubezpieczenia społeczne, to będą istniały takie instytucja jak ZUS".

Wiceprezes ZUS Ireneusz Fąfara powiedział dziennikarzom, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), z którego ZUS wypłaca świadczenia, jest dobra pod względem płynności. Świadczenia są wypłacane, na bieżąco są regulowane zobowiązania wobec otwartych funduszy emerytalnych –  wyjaśnił.

Dodał jednak, że kondycja FUS jest odbiciem budżetu państwa. FUS jest obecnie zadłużony na 4 mld zł wobec banków, a "na koniec roku planujemy mieć ok. 6 mld zł kredytu". Minister polityki społecznej Krzysztof Pater powiedział, że "ZUS czeka racjonalizacja struktury (...) w konsekwencji prowadzić to będzie do racjonalizacji wydatków administracyjnych".

Dodał, że "będą dokonywane analizy efektywności struktury terenowej, a więc szereg działań, których nie można było podjąć w fazie, kiedy trzeba było sprzątać bałagan, jaki powstał w momencie wdrażania reformy systemu emerytalnego".

Pater, odnosząc się do zadłużenia ZUS wobec banków, powiedział, że budżet i ustawy są kształtowane przez parlament. W tym kontekście przypomniał, że kilka dni temu sądy obciążyły Sejm konsekwencjami zapłaty środków niezbędnych do realizacji ustawy nakazującej wypłaty podwyżek w służbie zdrowia (tzw. ustawa 203).


POWIĄZANE

Na około 32 mld zł są szacowane straty galerii handlowych po trzykrotnym lockdow...

Do 2040 roku zostanie zbudowany niemal nowy system elektroenergetyczny, którego ...

Choć wielokrotnie słychać było o aferach podsłuchowych czy wykradaniu danych z w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę