ZUS czekają nowe wyzwania

21 października 2004

ZUS czekają nowe wyzwania. Jednak samo państwo opiekuńcze nie wystarczy, trzeba mówić o społeczeństwie opiekuńczym, w którym organizacje pozarządowe współdziałają z instytucjami rządowymi - uważa prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Prezydent uczestniczył w środę w sesji jubileuszowej z okazji 70- lecia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podczas wystąpienia powiedział, że żaden kraj nie jest w stanie udźwignąć ciężaru państwa opiekuńczego, które - jak widać na przykładzie Niemiec - ogranicza rozwój gospodarczy, zagraża finansom publicznym i "daje pole do głoszenia populistycznych haseł".

Prezydent podkreślił, że chodzi o takie zmiany, by społeczeństwo nie oczekiwało "wyłącznie na zadekretowane inicjatywy państwa". ZUS powstał w 1934 roku. Obecnie w całej Polsce (w centrali i 51 oddziałach) zatrudnia ok. 50 tys. pracowników i jest, jak powiedział prezydent, największą polską instytucją cywilną.

Prezes ZUS Aleksandra Wiktorow powiedziała dziennikarzom, że w ZUS będą dokonywane zmiany, ponieważ instytucja otrzymuje wciąż nowe zadania. Podkreśliła przy tym, że "zawsze będą (funkcjonować - PAP) ubezpieczenia społeczne. Jak będą ubezpieczenia społeczne, to będą istniały takie instytucja jak ZUS".

Wiceprezes ZUS Ireneusz Fąfara powiedział dziennikarzom, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), z którego ZUS wypłaca świadczenia, jest dobra pod względem płynności. Świadczenia są wypłacane, na bieżąco są regulowane zobowiązania wobec otwartych funduszy emerytalnych –  wyjaśnił.

Dodał jednak, że kondycja FUS jest odbiciem budżetu państwa. FUS jest obecnie zadłużony na 4 mld zł wobec banków, a "na koniec roku planujemy mieć ok. 6 mld zł kredytu". Minister polityki społecznej Krzysztof Pater powiedział, że "ZUS czeka racjonalizacja struktury (...) w konsekwencji prowadzić to będzie do racjonalizacji wydatków administracyjnych".

Dodał, że "będą dokonywane analizy efektywności struktury terenowej, a więc szereg działań, których nie można było podjąć w fazie, kiedy trzeba było sprzątać bałagan, jaki powstał w momencie wdrażania reformy systemu emerytalnego".

Pater, odnosząc się do zadłużenia ZUS wobec banków, powiedział, że budżet i ustawy są kształtowane przez parlament. W tym kontekście przypomniał, że kilka dni temu sądy obciążyły Sejm konsekwencjami zapłaty środków niezbędnych do realizacji ustawy nakazującej wypłaty podwyżek w służbie zdrowia (tzw. ustawa 203).


POWIĄZANE

Jak dowiadujemy się z portalu Prawo.pl: wysokie ceny gazu nie są siłą tak zwaną ...

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym stanowiskiem Warsaw Enterprise Institu...

Korzystając z e-podpisu z Profilem Zaufanym- można od razu zweryfikować tożsamoś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę