Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Czekając na PROW

6 kwietnia 2007
Kiedy ruszy nowy program wsparcia inwestycji w gospodarstwach rolnych? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Jedni rolnicy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie prawdopodobnie już w lipcu inni dopiero za dwa lata.

Będzie łatwiej czy trudniej? O to najczęściej pytali rolnicy na szkoleniach dotyczących nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Liczyli na większe uproszczenia, bo wypełnienie dokumentów i zebranie potrzebnych załączników to starta nie tylko czasu, ale i pieniędzy.

Ariel Bierzuński, wieś Pomocnia: - Same podróże po zaświadczenia 10 razy, które ma złą pieczątkę albo podpis to jest wszystko brane pod uwagę, a później przez następne pół roku trzeba dostarczać dokumenty od złożenia wniosku.

Zdaniem resortu rolnictwa teraz najważniejsze jest to jak sprawiedliwie podzielić dotacje. Bo kołdra jest zdecydowanie za krótka. - Tych środków nie jest teraz bardzo dużo, a więc lepiej aby umożliwić tym rolnikom, którzy do tej pory jeszcze nie korzystali. – mówi Henryk Kowalczyk, wiceminister rolnictwa.

Dlatego ministerstwo zamierza wprowadzić tak zwany dwuletni okres karencji. Ci rolnicy, którzy już korzystali ze wsparcia na inwestycje będą mogli ubiegać się o nie po raz drugi dopiero po jakimś czasie. Najdłużej na nową pulę środków będą czekać, ci, którzy dostali najwięcej.

Resort rolnictwa odpiera zarzuty, że wprowadzenie zmian będzie niezgodne z prawem. - To było nam sugerowane przez Komisje Europejską aby spróbować tej dywersyfikacji środków – mówi dodaje Kowalczyk.

Program modernizacji gospodarstw rolnych ruszy prawdopodobnie na początku drugiej połowy roku. Zaś 16 kwietnia będzie odbywał się drugi nabór wniosków na inwestycje z funduszy, które zostały jeszcze do rozdysponowania.


POWIĄZANE

W czwartek 22.09.2016 r. do  ARiMR przybyła 12-osobowa delegacja składająca się ...

Rolnik, jego małżonka czy członek rodziny, będzie mógł starać się o 100 tys. zł ...

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący zmiany st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę