aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dofinansowanie dla grup

24 lipca 2007
Od 16 lipca ARiMR przyjmuje wnioski o dofinansowanie dla grup producenckich. Pieniądze może otrzymać każda grupa. Wystarczy, że została zarejestrowana po 1 stycznia tego roku, liczy minimum 5 rolników i sprzedaje swoje produkty.  Maksymalne dofinansowanie to 390 tys. euro w ciągu 5 lat. Grupy też są zwolnione z podatku od wykorzystywanych przez nie nieruchomości, od budynków i budowli, a także z podatku od dochodów ze sprzedaży produktów.

Razem łatwiej zdobywać nabywcę towarów. Łatwiej uzyskać wyższą cenę. Tańszy jest także wspólny transport i tańsze (bo z upustami hurtowymi ) zakupy środków produkcji. Niektóre grupy nie tylko razem sprzedają swoje płody rolne, ale zdecydowały się również na prowadzenie przetwórni.

Są grupy funkcjonujące w formie spółki, są też działające na bazie spółdzielni. Ale mimo różnych zachęt grup producenckich nie przybywa zbyt wiele. Od czasu, kiedy weszliśmy do UE, która preferuje ten sposób działalności gospodarczej, w Polsce zarejestrowano ich dopiero 140. Nasi rolnicy mający przykre doświadczenia z minionym ustrojem i narzucanym kolektywizmem z trudem się przekonują do wspólnego prowadzenia interesów.

Pomoc jest obliczana w oparciu o roczne dochody netto ze sprzedaży produktów wytwarzanych przez grupy. Wsparcie może być przyznane tylko raz. Przy czym, większą sumę (około 50%) otrzymają te grupy, których produkcja netto nie przekraczały miliona euro rocznie. Ponadto, z pomocy udzielanej na wiele działań z PROW będą mogły skorzystać wyłącznie rolnicy zrzeszeni w grupach. Na lata 2007 – 2013 dla polskich grup przewidziano 140 mln euro.


POWIĄZANE

W czwartek 22.09.2016 r. do  ARiMR przybyła 12-osobowa delegacja składająca się ...

Rolnik, jego małżonka czy członek rodziny, będzie mógł starać się o 100 tys. zł ...

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący zmiany st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę