Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Gnojowica pod przykryciem

10 kwietnia 2007
Wraca problem przechowywania zwierzęcych odchodów. Właściciele dużych ferm obawiają się, że Sejm znów zobowiąże ich do przykrywania tzw. lagun betonowymi płytami. Ministerstwo rolnictwa zaprzecza i twierdzi, że zbiorniki muszą być tylko szczelne i przykryte.

Do tej pory przepis o szczelnych i zamkniętych zbiornikach z gnojówką i gnojowicą obowiązywał tylko wielkoprzemysłowe fermy. Teraz Sejm chce, aby dotyczyło to wszystkich w tym także rolników. Właściciele wielkoprzemysłowych ferm obawiają się jednak, że w ten sposób powróci, zanegowany dwa lata temu przez Trybunał Konstytucyjny, pomysł, aby duże zbiorniki ze zwierzęcymi odchodami były zamknięte betonowymi płytami.

Resort rolnictwa uspokaja. Przykrycie nie betonowe. Dopuszcza się inne konstrukcje mniej kosztowane i łatwiejsze w budowie. Warunek jest jeden – muszą być szczelne.

Inne zastrzeżenia do nowych przepisów mają ekolodzy. Wskazują oni, że obowiązek trzymania zwierzęcych odchodów w szczelnych i przykrytych zbiornikach zacznie obowiązywać dopiero od 2011 roku.

Do tego czasu roku nie będą obowiązywać żadne przepisy dotyczące przechowywanie gnojówki i gnojowicy. Ale resort rolnictwa przypomina, że cały czas obowiązują inne przepisy, które zmuszają firmy i rolników do dbania o odpowiednie zabezpieczanie odchodów zwierzęcych. Vacatio legis jest tak długie z jednego powodu. Wprowadzenie tego przepisu od 2008 roku oznaczałoby, że żadne rolnik, który nie ma płyty obornikowej nie może skorzystać na przykład z funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.


POWIĄZANE

W czwartek 22.09.2016 r. do  ARiMR przybyła 12-osobowa delegacja składająca się ...

Rolnik, jego małżonka czy członek rodziny, będzie mógł starać się o 100 tys. zł ...

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący zmiany st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę