Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Programy dla gmin

8 sierpnia 2007
Wodociągi, kanalizacja oraz poprawa atrakcyjności turystycznej to tylko niektóre z celów, jakie będą finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13. Gminy już mogą przygotowywać projekty a nowe działania ruszą najprawdopodobniej na pod koniec roku.

Burmistrza miasta i gminy Łosice z Mazowsza nie trzeba przekonywać do unijnych funduszy. Bez dotacji z poprzedniego programu nie udałoby się zrealizować najważniejszej inwestycji, czyli modernizacji oczyszczalni ścieków.

Janusz Kobyliński burmistrz miasta i gminy Łosice: - Ponieważ zanieczyszczała strasznie rzekę Toczną, która jest dopływem Bugu i mieliśmy naliczane ogromne kary przez wojewódzki inspektorat ochrony środowiska.

Gmina zamierza także ubiegać się o środki z nowego programu. Potrzeb jest wiele, ale najważniejsza to budowa przydomowych oczyszczalni ścieków we wszystkich wsiach. Uzyskanie dotacji nie będzie jednak łatwe.

- Te pieniądze wymagają ogromnej dokumentacji ogromnej sprawozdawczości jak tez wyjazdów w celu uzupełnienia tych dokumentów i ze spełnieniem wymogów, które są. – mówi Kobyliński.

Zdaniem resortu rolnictwa w nowych programach uproszczono to, co było możliwe. Wiele wymogów jednak musiało pozostać.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: - Muszą być zachowane trwałości inwestycji, muszą być zachowane własności gruntów, projekty techniczne i wszystko to, co wymaga prawo budowlane.

Urzędy gmin będą mogły ubiegać się o zwrot 75% kosztów inwestycji z dwóch programów pomocowych. Pierwszy ma zapewnić poprawę warunków życia na wsi. Jest to budowa i modernizacja wodociągów, kanalizacji, zagospodarowanie odpadów komunalnych oraz wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych.

Drugi program to tak zwana odnowa wsi. A dokładnie chodzi o poprawę wizerunku gminy. Może to być remont zabytków lub budowa nowych obiektów na przykład sportowych.

- Natomiast w PROWIE nie jest przewidziane wsparcie na budowę dróg gminnych. Tego można się spodziewać w regionalnych programach operacyjnych. - mówi Kowalczyk.

Wnioski na działania skierowane do samorządów będą przyjmowały i rozpatrywały urzędy marszałkowskie.

POWIĄZANE

W czwartek 22.09.2016 r. do  ARiMR przybyła 12-osobowa delegacja składająca się ...

Rolnik, jego małżonka czy członek rodziny, będzie mógł starać się o 100 tys. zł ...

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący zmiany st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę