Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Programy rolnośrodowiskowe

6 marca 2008
Nowy program nowe terminy. Od tego roku rolnicy ubiegający się o płatności rolnośrodowiskowe wnioski będą mogli składać tak jak o dopłaty bezpośrednie od połowy marca do połowy maja. Dotychczas terminy składania wniosków o płatności rolnośrodowiskowe były dosyć skomplikowane.    

W innym czasie dokumenty składali ci rolnicy, którzy ubiegali się o kolejne płatności a w innym, ci którzy występowali o nie po raz pierwszy. Uproszczenie terminów to jedna z podstawowych zmian w nowym programie, ale nie najważniejsza.

Zofia Szalczyk wiceprezes ARiMR: przede wszystkim jest uruchomiony nowy pakiet, który nazywa się ochrona zasobów genetycznych w produkcji roślinnej.

Oznacza to, że wsparcie finansowe przysługuje na przykład na zachowanie rodzimych odmian jabłoni takich jak antonówki czy kosztele. Poszerzono także zakres pomocy w produkcji zwierzęcej.

Zofia Szalczyk wiceprezes ARiMR: objęto ochroną nowe rasy świń, świnie złotnicką owce wielkopolską objęto także ochroną nowe rasy krów na przykład naszą rasę czerwono białą, czy rasę biało czarną.

Zniesiono także tak zwane strefy priorytetowe. Teraz każdy z pakietów będzie mógł być realizowany na terenie całego kraju. Z jednym wyjątkiem. Tylko na obszarach NATURA 2000 rolnicy będą mogli występować o dotacje związane z ochroną siedlisk ptaków. Wprowadzono także pewne ograniczenia.

Artur Ławniczak wiceminister rolnictwa: na pewno ograniczyliśmy możliwość zakładania dużych upraw i to na wniosek organizacji rolniczych aby nie dopuścić do nadużywania tych działań ekologicznych.

Problem w tym, że nie wszystkie organizacje ekologiczne z takim rozwiązaniem się zgadzają.

Bogusława Szmigielska Prezes Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych: gospodarstwo 50 hektarowe daje dopiero możliwość bycia konkurencyjnym na rynku unijnym a tak ze mieć odpowiednią skalę produkcji, która gwarantuje sprzedaż. Trudno jest małemu znaleźć się na rynku, łatwiej kiedy przy boku ma dużego.

Rolnicy zainteresowani przystąpieniem do programu rolnośrodowiskowego pierwsze kroki powinni skierować do doradcy aby przygotować plan, na podstawie którego wypełniany jest wniosek. Muszą też pamiętać o tym, że zobowiązania podejmują na 5 lat.


POWIĄZANE

W czwartek 22.09.2016 r. do  ARiMR przybyła 12-osobowa delegacja składająca się ...

Rolnik, jego małżonka czy członek rodziny, będzie mógł starać się o 100 tys. zł ...

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący zmiany st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę