Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Wirtualny kalendarz

22 grudnia 2015
Niektóre działania wchodzą po raz drugi a inne jeszcze nie ruszyły. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich wciąż owiany jest tajemnicą, nie mówiąc już o wsparciu dla rybołówstwa. Resort rolnictwa zapewnia jednak, że nie ma najmniejszych obaw, żeby fundusze przepadły.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to ponad 17 miliardów euro oraz 4 tak zwane osie priorytetowe składające się w sumie z blisko 20 programów.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: osiem działań jest uruchomionych cztery są w pełni akredytowane tak, że jestem przekonany że do końca września większość z tych programów będzie już programami w pełni dostępnymi dla rolników.

Bez żadnych przeszkód o unijne wsparcie mogą ubiegać się grupy producentów rolnych, wypłacane są też renty strukturalne. W najbliższym czasie Agencja Restrukturyzacji rozpocznie nabór wniosków na kolejne programy.

5 czerwca ruszy nabór wniosków na różnicowanie działalności w kierunku nierolniczej. Od 30 czerwca do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji będą mogli zgłaszać się rolnicy zainteresowani rentami strukturalnymi.

A dzień później bo od 1 lipca ruszy nowa edycja wsparcia dla młodych rolników. Od 1 sierpnia do30 września będą przyjmowane dokumenty na zalesianie gruntów rolnych oraz innych niż rolne.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że także w czerwcu powinien być ogłoszony termin naboru wniosków na tworzenie nowych miejsc pracy czyli program dla mikroprzedsiębiorstw. Dłużej na uruchomienie programów będą musieli natomiast poczekać rolnicy zainteresowani uczestnictwem w tak zwanych systemach jakości żywności, czy też w programie Leader.

Trudno też dokładnie powiedzieć kiedy ruszą inne programy realizowane przez urzędy marszałkowskie takie jak odnowa wsi, czy scalanie gruntów rolnych i leśnych. Częściowo wyjaśniła się za to sprawa programu dla rybołówstwa.

Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa: cała energia będzie prowadzona w tym kierunku aby w czerwcu tego roku program został zatwierdzony przez K.E. następnie chcemy jeszcze podjąć działania w parlamencie aby dokonywać zmian w ustawach, które umożliwią korzystanie z tych środków.

Jest zatem szansa, że zarówno rybacy morscy jak i śródlądowi jeszcze w tym roku złożą pierwsze wnioski o wsparcie. Do rozdysponowania jest dla nich do końca 2013 roku miliard euro.


POWIĄZANE

W czwartek 22.09.2016 r. do  ARiMR przybyła 12-osobowa delegacja składająca się ...

Rolnik, jego małżonka czy członek rodziny, będzie mógł starać się o 100 tys. zł ...

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący zmiany st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę