Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Wnioski, kolejki i kłótnie

26 marca 2007
Zaczęła się walka o unijne środki. Chodzi o dodatkową pulę pieniędzy na program inwestycji w gospodarstwach rolnych. Nieznany jest jeszcze termin przyjmowania wniosków, a już przed niektórymi regionalnymi biurami Agencji Restrukturyzacji ustawiają się kolejki.

W tej chwili w resorcie rolnictwa trwa ostatni etap prac nad przygotowaniem zasad przyjmowania wniosków. Pula środków jest niewielka bo tylko 200 milionów złotych. Maksymalnie każde gospodarstwo może ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 300 tysięcy złotych.

Po ogłoszeniu terminu przyjmowania wniosków rolnicy będą mieli dwa tygodnie na zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów. Niektórzy już są gotowi.

Przed oddziałem Agencji w Poznaniu zebrało się około 200-stu rolników. Przyjechali z całej Polski, żeby stworzyć własną listę kolejkową. Złożyli ją w kancelarii, lecz dyrektor Agencji wyjasnił, że to nie daje żadnej gwarancji. Tymczasem uaktywniła się durga grupa rolników, którzy koczują pod Agencją od 2 tygodni i twierdzą, że to ich lista jest obowiązująca. Dochodzi do kłótni i nikt nie ma pomysłu na rozwiązanie tego problemu.

Dobre miejsce w kolejce, jak mówią pragnący zachować anonimowość świadkowie kosztuje od czterech do kilkunastu tysięcy złotych.

Termin przyjmowania wniosków prawdopodobnie zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. – Nieoficjalnie mogę powiedzieć, że będzie to 16 kwietnia, więc jest jeszcze trochę czasu – mówi Marek Zagórski, wiceminister rolnictwa.

Na razie nie wiadomo jak z takimi listami walczyć.

- Ważne jest żeby wszyscy mieli równe warunki i tak chcemy zrobić – zapewnia Tomasz Dutkiewicz, dyrektor ARiMR w Poznaniu – zwróciliśmy się do prezesa Agencji, żeby był w kontakcie z odpowiednimi służbami, żeby ukrócić ewentualne zjawiska patologii przy składaniu tych wniosków.

Resort rolnictwa uspokaja, ci rolnicy którym nie uda się złożyć wniosku w kwietniu będą mieli taką szanse już za kilka miesięcy kiedy ruszy nowy PROW.


POWIĄZANE

W czwartek 22.09.2016 r. do  ARiMR przybyła 12-osobowa delegacja składająca się ...

Rolnik, jego małżonka czy członek rodziny, będzie mógł starać się o 100 tys. zł ...

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący zmiany st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę