10 mld euro z UE na rolnictwo

4 stycznia 2005

W latach 2007-2013 Polska ma otrzymać łącznie co najmniej 10 mld euro w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) - poinformowała Nina Dobrzyńska z resortu rolnictwa podczas konferencji w Warszawie. Podała, że Bruksela przewiduje w latach 2007-2013 na realizację zadań WPR w 25 krajach Wspólnoty łącznie około 88 mld euro. Projekt rozporządzenia w tej sprawie będzie znany w pierwszym kwartale 2005 r. i Polska przystąpi wówczas do opracowania strategii krajowej.

Według Dobrzyńskiej w UE toczy się dyskusja na temat uzależnienia dopłat dla rolników od tego, czy przestrzegają norm ochrony środowiska. "Ministerstwo Rolnictwa pozytywnie ocenia ten kierunek zmian" - powiedziała. Jej zdaniem pomoże to wypracować dobre praktyki i przyczyni się do lepszego rozwoju obszarów wiejskich. Zwiększy się też odpowiedzialność rolników za środowisko naturalne.

Dyrektor WWF Polska - Fundusz na rzecz Przyrody (World Wide Fund For Nature) Ireneusz Chojnacki akcentował, że unijny plan zakłada kierowanie w przyszłości jak najwięcej środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na rozwój obszarów wiejskich i na działania ekologiczne. Ograniczone będą natomiast dopłaty do produkcji towarowej.

Jak zaznaczył, w Polsce - według danych GUS - obszary wiejskie obejmują 93,4% powierzchni kraju. Według dyrektora WWF Polska z funduszy UE powinny być finansowane w przyszłości obszary chronione, które obejmują około 15% powierzchni. Środki UE należy także wykorzystać na ochronę zasobów wodnych: zarówno wód podziemnych, jak i powierzchniowych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę