Advertisement

10 mld euro z UE na rolnictwo

4 stycznia 2005

W latach 2007-2013 Polska ma otrzymać łącznie co najmniej 10 mld euro w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) - poinformowała Nina Dobrzyńska z resortu rolnictwa podczas konferencji w Warszawie. Podała, że Bruksela przewiduje w latach 2007-2013 na realizację zadań WPR w 25 krajach Wspólnoty łącznie około 88 mld euro. Projekt rozporządzenia w tej sprawie będzie znany w pierwszym kwartale 2005 r. i Polska przystąpi wówczas do opracowania strategii krajowej.

Według Dobrzyńskiej w UE toczy się dyskusja na temat uzależnienia dopłat dla rolników od tego, czy przestrzegają norm ochrony środowiska. "Ministerstwo Rolnictwa pozytywnie ocenia ten kierunek zmian" - powiedziała. Jej zdaniem pomoże to wypracować dobre praktyki i przyczyni się do lepszego rozwoju obszarów wiejskich. Zwiększy się też odpowiedzialność rolników za środowisko naturalne.

Dyrektor WWF Polska - Fundusz na rzecz Przyrody (World Wide Fund For Nature) Ireneusz Chojnacki akcentował, że unijny plan zakłada kierowanie w przyszłości jak najwięcej środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na rozwój obszarów wiejskich i na działania ekologiczne. Ograniczone będą natomiast dopłaty do produkcji towarowej.

Jak zaznaczył, w Polsce - według danych GUS - obszary wiejskie obejmują 93,4% powierzchni kraju. Według dyrektora WWF Polska z funduszy UE powinny być finansowane w przyszłości obszary chronione, które obejmują około 15% powierzchni. Środki UE należy także wykorzystać na ochronę zasobów wodnych: zarówno wód podziemnych, jak i powierzchniowych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę