aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

122 km dróg powstaje na Podlasiu dzięki programowi SAPARD

11 lipca 2003

122 km dróg gminnych i powiatowych powstaje jak dotąd na Podlasiu dzięki programowi pomocowemu Unii Europejskiej SAPARD. Za kilkanaście dni pierwsze samorządy otrzymają z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zwrot części kosztów za już zrealizowane inwestycje.

Zgodnie z zasadami SAPARD-u, gmina może otrzymać zwrot do 75 proc. kosztów inwestycji, powiat do 50 proc. Pieniądze są zwracane po realizacji przedsięwzięcia.

Starosta ziemskiego powiatu łomżyńskiego Wojciech Kubrak zapowiedział w czwartek 10 lipca br., że zwróci się do ministerstwa rolnictwa i ARiMR o zmianę tych zasad, żeby powiaty miały również takie same szanse jak gminy w zdobywaniu pieniędzy z SAPARD, a przez to mogły więcej inwestować w drogi.

W czwartek samorządowcy z rejonu łomżyńskiego i dyrekcja ARIMR na Podlasiu wizytowali przebudowę drogi Szablak-Nowogród w powiecie łomżyńskim. Inwestycja jest realizowana w ramach SAPARD-u.

Inwestujemy w lepsze drogi w pobliżu naszych rzek, by rozwijać tu turystykę - powiedział Kubrak. Remont 5-kilometrowej drogi Szablak-Nowogród kosztuje powiat łomżyński 1 mln zł. Zwrot z SAPARD-u wyniesie 550 tys.

Do podlaskiego oddziału ARiMR wpłynęło dotąd 60 wniosków od samorządów, które chcą skorzystać ze środków na budowę dróg. Wnioski opiewają na kwotę 18,4 mln zł. Wartość wszystkich inwestycji, które samorządy chcą zrealizować, to 31,8 mln zł.

Jak poinformował w czwartek PAP dyrektor podlaskiego oddziału ARiMR Wojciech Dzierzgowski, już podpisano 53 umowy z samorządami na kwotę 15 mln zł. Ma być zbudowanych prawie 122 km dróg gminnych i powiatowych.

Kilka gmin: Augustów, Bargłów Kościelny, Hajnówka i Siemiatycze oraz powiat moniecki już zrealizowały inwestycje, czekają teraz na zwrot przez ARiMR określonej części kosztów w ramach SAPARD-u. Pierwsze płatności zostaną przekazane po 20-tym lipca. Najmniejszy zwrot - 44 tys. zł - otrzyma gmina Wąsosz, największy - ponad 628 tys. - gmina Bargłów Kościelny.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę