17 wniosków od podlaskich firm o środki z programu SAPARD

1 października 2003

17 podlaskich firm ubiega się o środki pomocowe w ramach drugiej edycji programu SAPARD na poprawę przetwórstwa oraz marketingu artykułów rolnych i rybnych. W poniedziałek minął termin składania wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Według dyrektora Wojciecha Szczepkowskiego z biura SAPARD podlaskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Białymstoku, 17 wniosków z Podlasia to bardzo dużo. Do tej pory inwestycje z programu SAPARD na Podlasiu realizują 24 firmy.

Ważne, że teraz po raz pierwszy wnioski poskładały także firmy naprawdę małe. To oznacza, że program ma szanse do nich dotrzeć - uważa Szczepkowski.

Wnioski opiewają na prawie 24 mln zł dofinansowania. Środki unijne to połowa kosztów inwestycji, jakie chcą zrealizować podlaskie firmy. Najwięcej wniosków - 9 - złożyły zakłady zajmujące się przetwórstwem mięsa, 4 pochodzą z mleczarni i innych firm zajmujących się przetwórstwem mleka. Jeden wniosek złożył przedsiębiorca prowadzący firmę przetwórczą ryb.

O największą dotację, przekraczającą 4,6 mln zł, ubiega się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy koło Łomży. Mleczarnia chce zakupić kompletną linię technologiczną do produkcji i pakowania twarogu. Z SAPARD chce też skorzystać mleczarnia Somlek z Sokółki, Mlekovita-Bielmlek z Bielska Podlaskiego oraz zajmująca się przetwórstwem serów TNT z Łomży.

Wśród wnioskodawców prowadzących firmy z branży mięsnej jest wiele większych i mniejszych masarni z całego regionu, ale także PSS Społem Białystok.

Do tej pory z SAPARD na Podlasiu skorzystały niemal wszystkie mleczarnie. To one interesowały się programem najbardziej. Podlaskie to krajowe mleczne zagłębie.

Do tej pory dzięki SAPARD 24 podlaskie firmy zrealizowały inwestycje za ponad 32,5 mln zł. Siedem podmiotów dostało już zwrot środków z SAPARD w wysokości prawie 7,8 mln zł. W całej Polsce w ramach działania I SAPARD (poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych) jest do podziału ok. 700 mln zł.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę