25 euro "na głowę" 

11 grudnia 2002

Każdy z około 380 mln mieszkańców Piętnastki będzie płacił "za" rozszerzenie rocznie przez trzy lata ok. 25 euro. Ostateczne decyzje finansowe mają zapaść na szczycie UE w Kopenhadze.

Rachunek jest prosty: na lata 2004 – 2006 przyznano krajom kandydującym 40 mln euro – ustalenia szczytu UE w Brukseli; do tego przewodnicząca Unii Dania "dorzuciła" 1,6 mld euro na pokrycie kosztów ostatnich ustępstw Unii dla dziesięciu kandydatów. Państwa kandydujące wpłacą do unijnego budżetu w pierwszym roku członkostwa 3,3 mld euro (płacąc od momentu swojego przystąpienia, tj. od 1 maja 2004) i nieco ponad 5 mld w każdym z dwóch następnych lat. W ten sposób ostateczne koszty rozszerzenia wyniosą 28 mld euro w ciągu trzech lat, czyli 24,6 euro na mieszkańca Piętnastki rocznie.

Piętnastka obstaje przy berlińskich ustaleniach. Kandydaci z oczywistych powodów przychylni są propozycjom Dani, mają mocny argument: w czasie berlińskiego szczytu zastanawiano się nad rozszerzeniem Unii o sześć państw, podczas gdy ostatecznie ma się ona powiększyć o dziesięć.

Najtrudniej jest przekonać do zwiększenia wydatków na rozszerzenie te kraje, które do unijnego budżetu wpłacają netto najwięcej, takie jak Niemcy, Szwecja i Wielka Brytania.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę