29 października w Rzymie będzie podpisany Traktat Konstytucyjny UE

12 lipca 2004

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej uzgodnili termin podpisania unijnej konstytucji. Uroczystość odbędzie się 29-go października w Rzymie.

Konstytucja została przyjęta przez przywódców Unii Europejskiej 18. czerwca podczas spotkania na szczycie w Brukseli. Kilkumiesięczna zwłoka pomiędzy przyjęciem konstytucji a jej podpisaniem bierze się stąd, że potrzebny był czas na sporządzenie po brukselskim szczycie równoprawnych wersji konstytucji we wszystkich 20-tu językach Unii. Podobnie było z Traktatem Akcesyjnym o przyjęciu do Unii nowych państw. Przyjęto go podczas spotkania na szczycie w Kopenhadze w grudniu 2002, ale podpisano dopiero w kwietniu 2003.

Za decyzją o podpisaniu konstytucji 29. października kryje się jednak pewien zamysł polityczny. Początkowo premier Włoch Silvio Berlusconi nalegał, by traktat podpisać 20. listopada. Wtedy w uroczystości nie wziąłby udziału przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi, polityczny rywal Berlusconiego. Kończy on bowiem kadencję 31. października. Przeniesienie podpisania konstytucji na październik oznacza, że Prodi będzie obecny i nie zostanie usunięty przez Berlusconiego w cień.

Rzym, gdzie odbędzie się uroczystość, ma dla Unii symboliczne znaczenie. Właśnie tam w 1957 roku podpisano traktat założycielski Wspólnego Rynku, który później przekształcił się w Unię Europejską.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę