3 miliardy euro dla polskich obszarów wiejskich

15 stycznia 2004

Polska będzie miała do wykorzystania z unijnych funduszy na rozwój obszarów wiejskich blisko 3 miliardy euro na lata 2004-2006. Takie dane opublikowała wczoraj Komisja Europejska.

Suma wynegocjowana na unijnym szczycie w Kopenhadze w grudniu 2002 roku została przeliczona na ceny z obecnego roku.

Środki te mają pomóc w modernizacji, restrukturyzacji wsi oraz przyczynić się do osiągnięcia produkcji Unii Europejskiej - oświadczył w komunikacie prasowym komisarz do spraw rolnictwa Franz Fischler.

Ponieważ po rozszerzeniu będzie mniej rolników to mają one również pomóc rolnikom w zmianie zawodu i wesprzeć finansowo tych, którzy zmuszeni będą przejść na wcześniejsze emerytury. Zasada ich wykorzystania jest taka sama , jak przy pozostałych funduszach. Konieczne są projekty , które maksymalnie w 80 procentach będą finansowane z unijnych pieniędzy, reszta musi pochodzić ze środków własnych.

Według rzecznika komisji Gregora Kreutzhubera, aby je należycie wykorzystać potrzebne są dobre projekty i dobre przygotowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa , która będzie nimi zarządzała. Jak na razie programy znajdują się w fazie przygotowawczej. Prezentowane Komisji mogą być od 1 maja 2004 roku.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę