462,5 mln euro z funduszu PHARE w 2003 roku

18 kwietnia 2003

Polska zakontraktowała do końca 2002 roku 421,3 mln euro w ramach funduszu PHARE, natomiast w tym roku planowane jest zakontraktowanie 462,5 mln euro - wynika z materiałów Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej udostępnionych posłom z sejmowej Komisji Europejskiej.

Sejmowa Komisja Europejska zapoznała się ze stanem przygotowania i wykorzystania środków pomocowych Unii Europejskiej w ramach programów PHARE, ISPA, SAPARD.

"Na koniec 2002 roku zakontraktowano 95 proc. funduszy PHARE. Tak wysoki poziom wykorzystania udało się osiągnąć m. in. dzięki zintensyfikowaniu w II połowie 2002 roku prac związanych z przygotowaniem dokumentacji przetargowych oraz przeprowadzeniem przetargów" - napisano w informacji.
Na współfinansowanie projektów PHARE rząd uruchomił z budżetu państwa na 2003 rok rezerwy celowe. W tym 134 mln zł pochodziło z funduszy przeznaczonych na koszty integracji, 7,5 mln zł z programu współpracy przygranicznej oraz 57,3 mln zł z rezerwy celowej na współfinansowanie programów rozwoju regionalnego.

Łączna wielkość, środków udostępnionych Polsce w ramach alokacji PHARE 2002 wyniosła ponad 451 mln euro.
Pieniądze z PHARE wykorzystywano m. in. na uszczelnienie i modernizację infrastruktury na wschodniej granicy Polski.
Natomiast na koniec 2002 roku z funduszu ISPA zakontraktowano 294,4 mln euro. W 2003 roku planowane jest zakontraktowanie 1 mld 316, 1 mln euro.
Przykładami inwestycji współfinasowanych ze środków ISPA są: modernizacja linii kolejowej na odcinku Mińsk Mazowiecki-Siedlce oraz modernizacja kanalizacji w Bydgoszczy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę