511 mln euro pomocy przedakcesyjnej z UE

2 sierpnia 2004

Blisko 511 mln euro z Unii Europejskiej otrzymało woj. śląskie w latach 1990-2003. Region ten należy do największych beneficjentów pomocy przedakcesyjnej w Polsce.

Tylko w pierwszych trzech latach członkostwa Polski we Wspólnocie Europejskiej Śląskie w ramach programu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) otrzyma 280 mln euro. Ale to nie wszystko. Ponad 600 mln euro możemy również otrzymać z Funduszu Spójności, a kolejne pieniądze są do "wzięcia" z poszczególnych programów sektorowych. To, czy je otrzymamy, zależy od projektów przygotowywanych na Śląsku –  powiedział w piątek PAP rzecznik wojewody śląskiego Krzysztof Mejer.

Województwo śląskie zajęło trzecie miejsce w kraju pod względem wykorzystania pomocy unijnej w ramach programów przedakcesyjnych. Najwięcej zyskały województwa: dolnośląskie (prawie 1, 2 mld euro) i zachodniopomorskie (blisko 700 mln euro). Najmniej środków zainwestowano w województwach: świętokrzyskim (82, 3 mln euro), podlaskim (147,5 mln euro) i łódzkim (147,8 mln euro).

Wśród śląskich miast największą pomoc uzyskał Rybnik - ponad 73 mln euro. Dzięki pomocy unijnej, która w dużej części pokryła koszty inwestycji, w kilku miastach wybudowano oczyszczalnie ścieków, powstał system wodno-kanalizacyjny w Bielsku-Białej, system kanalizacji sanitarnej w Rybniku, system zaopatrzenia w wodę i usuwania ścieków w Częstochowie. Za pieniądze unijne udało się zbudować i zmodernizować kilka dróg i zagospodarować tereny poprzemysłowe.

Najstarszym z funduszy przedakcesyjnych był fundusz Phare, z którego od 1989 roku finansowano inwestycje w samorządach, a także projekty infrastrukturalne, małe i średnie przedsiębiorstwa, rozwój zasobów ludzkich, współpracę przygraniczną. Celem Phare było wspieranie transformacji w Polsce. Od 1997 roku w ramach tzw. nowego podejścia pomoc przyznawana w ramach Phare była przeznaczona na przygotowanie Polski do członkostwa w UE. Od 2000 roku rozpoczęła się realizacja funduszy: Ispa (duże projekty infrastrukturalne, powyżej 5 mln euro) i Sapard (rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich). Z dniem wejścia do UE Polska stała się beneficjentem funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności.

Obecnie w całym kraju trwają konkursy w ramach ZPORR oraz Sektorowych Programów Operacyjnych. Ich celem jest wsparcie rozwoju zasobów ludzkich, przedsiębiorstw, rolnictwa, rybołówstwa i transportu. Woj. śląskie w latach 2004-2006 otrzyma w ramach ZPORR prawie 280 mln euro. Blisko 618 mln euro wyniesie pomoc z Funduszu Spójności na inwestycje zaplanowane na terenie Śląskiego z dziedziny ochrony środowiska i transportu.

W latach 2004-2006 Polska ma otrzymać z UE prawie 11,5 mld euro w ramach funduszy strukturalnych, inicjatyw wspólnotowych oraz Funduszu Spójności. W ramach tej kwoty województwo śląskie może liczyć na 1,2 - 1,8 mld euro.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę