aaa_TSW_2023
CTR_2023

64 proc. Polaków za przyjęciem konstytucji europejskiej

28 lutego 2005

Dwie trzecie Polaków (66 proc.) zamierza wziąć udział w referendum dotyczącym konstytucji europejskiej; za jej przyjęciem opowiada się 64 proc., przeciw jest 7 proc., a 29 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Oznacza to, że poparcie dla Traktatu Konstytucyjnego UE spadło w porównaniu do poprzedniego sondażu z listopada 2004 r. o 4 punkty proc.

O tyle samo zmniejszyła się grupa przeciwników przyjęcia konstytucji europejskiej, natomiast o 8 punktów proc. zwiększył się odsetek tych, którzy nie mają zdania w tej sprawie.

Zgodnie z obowiązującym prawem, aby wyniki ogólnokrajowego referendum były wiążące musi w nim wziąć udział ponad połowa uprawnionych do głosowania.

Udział w referendum dotyczącym przyjęcia konstytucji europejskiej zadeklarowało łącznie 66 proc. zapytanych przez CBOS. Jednak spośród nich tylko 42 proc. jest pewnych tego, że pójdzie zagłosować, natomiast 24 proc. "raczej" to zrobi.

Łącznie 22 proc. badanych nie zamierza wziąć udziału w referendum: 10 proc. "raczej", a 12 proc. "zdecydowanie" tego nie zrobi. 12 proc. nie miało wyrobionego zdania na temat swego uczestnictwa w referendum.

Zdaniem 41 proc. respondentów, referendum powinno odbyć się jak najpóźniej - w możliwie odległym terminie, tak by w momencie jego przeprowadzenia w Polsce były już znane decyzje jak największej liczby pozostałych unijnych krajów.

29 proc. ankietowanych uważa, że referendum powinno odbyć się szybko, w możliwie najkrótszym terminie, tak by Polska należała do krajów, których obywatele najszybciej wypowiedzą się za lub przeciw konstytucji. Zdania w sprawie terminu referendum nie wyraziło 30 proc. badanych.

Według 37 proc. zapytanych przez CBOS, najlepiej byłoby, aby referendum odbyło się samodzielnie, niezależnie zarówno od wyborów prezydenckich, jak i parlamentarnych. Natomiast 24 proc. respondentów uważa, że referendum powinno odbyć się razem z połączonymi wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi.

Zdaniem 6 proc. respondentów, referendum powinno zostać połączone z wyborami parlamentarnymi, a w opinii 11 proc. z prezydenckimi

22 proc. badanych nie wyraziło opinii w tej sprawie.

Sondaż pokazuje, że Polacy niezbyt są zainteresowani sprawą przyjęcia konstytucji europejskiej - 32 proc. badanych zadeklarowało, że kwestia ta "trochę" ich interesuje, "bardzo" interesuje się nią 6 proc. ankietowanych.

"Niezbyt" interesuje się kwestią przyjęcia konstytucji 26 proc. respondentów, a 32 proc. zupełnie się tym nie interesuje. 4 proc. respondentów nie wyraziło zdania w tej kwestii.

Zdecydowana większość ankietowanych - 77 proc. - to zwolennicy integracji Polski z UE. Przeciwko obecności Polski w Unii opowiedziało się 14 proc. badanych, a 9 proc. nie wyraziło swej opinii w tej sprawie.

Sondaż został przeprowadzony przez CBOS w dniach 4-7 lutego 2005 r. wśród 1070 dorosłych Polaków.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę