67 proc. ankietowanych popiera integrację z UE

9 października 2003

67 proc. ankietowanych popiera integrację z UE.

Wyniki obecnego sondażu są bardzo zbliżone do wyników z poprzednich miesięcy.

Integrację popierają najczęściej osoby z wykształceniem wyższym (86 proc. absolwentów wyższych uczelni), osoby najlepiej sytuowane (83 proc.), mieszkańcy największych miast (80 proc.) oraz zwolennicy Platformy Obywatelskiej (96 proc.) i Sojuszu Lewicy Demokratycznej (88 proc.).

Negatywne nastawienie charakterystyczne jest dla rolników (37 proc.) oraz zwolenników Ligi Polskich Rodzin (35 proc.) i Samoobrony (40 proc.).

Niemal połowa Polaków (47 proc.) uważa, że jako państwo zyskamy na integracji, (o 5 punktów więcej niż przy poprzednim takim badaniu w lutym), przeciwnego zdania jest 31 proc. ankietowanych. 34 proc. respondentów przewiduje, że członkostwo w UE przyniesie im samym więcej korzyści niż strat, 29 proc. uważa, że wpłynie negatywnie na ich życie.

Przeważa przekonanie, że na rozszerzeniu zyskają przede wszystkim kraje piętnastki (45 proc.). Tylko co czwarty respondent (25 proc.) uważa, że to Polska będzie beneficjentem rozszerzenia Unii Europejskiej.

Ogólnie - jak podaje CBOS - osób wyrażających optymizm na temat skutków integracji (44 proc.) jest niemal tyle samo co pesymistów (42 proc.). Pozostałych 15 proc. jest niejednoznacznie nastawionych do integracji i jej skutków.

CBOS przeprowadził badanie w dniach 5-8 września 2003 roku, na 1105-osobowej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę