Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

80 ton niezbędne

1 lipca 2005

Chcesz skorzystać z unijnej interwencji na rynku zbóż? Proszę bardzo, ale najpierw musisz zebrać przynajmniej 80 ton ziarna - mówi Bruksela. Ta zasada wykluczyła z interwencyjnego skupu zbóż wielu rolników. W zbliżającym się sezonie niestety będzie podobnie.

Interwencja na rynku zbóż to przynajmniej w teorii ostateczność mająca ratować rolnicze dochody. Pierwszy po przystąpieniu do Unii Europejskiej skup interwencyjny pokazał, że wielu rolników miało problem, aby z interwencji skorzystać i otrzymać swoje 101 euro. Jednym z powodów tych problemów była zasada mówiąca, że ta forma pomocy jest dla tych którzy mają przynajmniej 80 ton ziarna.

Prowadząca interwencję Agencja Rynku Rolnego skupiła od listopada do maja milion sto tysięcy zbóż. Kto w takim razie skorzystał ze skupu? Zdaniem rolniczych związków zawodowych na pewno nie rolnicy.

Polski rząd walczył, aby niekorzystne przepisy były przez Unię Europejska zmienione, ale zakończyły się one niepowodzeniem.

Zdaniem resortu rolnictwa dalsze funkcjonowanie takich przepisów nie będzie jednak zagrożeniem podczas kolejnej interwencji. Rząd przygotowuje bowiem przepisy, które mają zwiększyć liczbę firm skupowych. A wystarczająco duża liczba podmiotów ma zapewnić stabilizacje sytuacji.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę