Ahern zgłosi we wtorek oficjalnie kandydaturę Barroso

28 czerwca 2004

Premier sprawującej przewodnictwo w UE Irlandii Bertie Ahern podał w niedzielę oficjalnie - potwierdzając wcześniejsze informacje - że we wtorek zaproponuje Radzie Europejskiej premiera Portugalii Jose Manuela Barroso na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej, następcę Romano Prodiego.

W sobotę Ahern zapowiadał, że skonsultuje się w tej sprawie z innymi przywódcami unijnymi. Muszę porozmawiać mniej więcej z połową moich kolegów. Mam nadzieję zrobić to dzisiaj między piątą po południu a dziewiątą wieczorem - mówił na konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem USA George'em W. Bushem. W niedzielę premier Irlandii w specjalnym komunikacie zapewnił już o powszechnym poparciu dla kandydatury Barroso.

W zeszłym tygodniu na szczycie w Brukseli Radzie Europejskiej (czyli szefom państw i rządów unijnych) nie udało się desygnować kandydata, który miałby zastąpić Prodiego kończącego 1 listopada przewodniczenie Komisji Europejskiej.

Kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej Parlament Europejski ma zatwierdzić 22 lipca. Od 1 lipca przewodnictwo w UE obejmuje Holandia.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę