Apetyt na agencyjne "pecety"

6 lutego 2004

Poprzedni przetarg na zakup 4 tys. komputerów został unieważniony, bo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa chciała odeprzeć zarzuty, że faworyzuje firmę "Dell". Tymczasem producenci "pecetów" protestują nadal.

Agencja potrzebuje komputery dla 7,5 tys. pracowników sezonowych, którzy od kwietnia do końca lipca br. będą wprowadzać do sytemu IACS dane rolników ubiegających się o dopłaty. W pierwszym przetargu zaznaczyła, że "pecety" muszą być małe i przystosowane do zamontowania na ścianie.
Okazało się jednak, że wymogi te eliminują większość producentów komputerów (faworyzują natomiast firmę "Dell "). Dwóch z nich złożyło protest dotyczący zasad przetargu. Agencja uznała go za zasadny, zmieniając warunki. Jednak kontrola, którą zlecił prezes Wojciech Pomajda nie wykazała, że osoby przygotowujące przetarg napisały go pod "Dell". Głowy nie polecą, ponieważ podobny sprzęt produkuje kilka firm.

Walczą o swoje
Rozstrzygnięcie nowego przetargu nastąpi już za kilkanaście dni. Ofert nie brakuje. Nie brakuje także firm, które nadal protestują i domagają się kolejnej zmiany warunków. Realizacja zamówienia dla ARiMR to kąsek, którego nikt nie chce stracić. Tym bardziej, że jej oferty warte są zazwyczaj wiele milionów złotych (za 4 tys. "pecetów" agencja zapłaci prawdopodobnie 16 mln zł). Nieoficjalnie mówi się, że producenci robią wszystko, aby wygrać z konkurentami. Potwierdza to prezes Pomajda, mówiąc, że firmy stające do przetargu, korzystają z usług kancelarii prawnych, które specjalizują się w słaniu protestów.

O wyznaczeniu nowego terminu przetargu nie ma mowy: - Nie możemy pozwolić, aby producenci dyktowali nam warunki - podkreśla rzecznik prasowy agencji, Iwona Musiał. - Mamy prawo, aby zamawiać komputery, które są nam potrzebne. Poza tym agencja ma coraz mniej czasu. Przez dotychczasowe przesunięcia "pecety" trafią do biur powiatowych dopiero w marcu br. (chociaż rolnicy będą rejestrować swoje gospodarstwa już od 9 lutego br.).

Sami dla siebie
Tymczasem ARiMR zdecydowała się na zakup dodatkowych komputerów do szkoleń. - Kupią je dyrektorzy oddziałów regionalnych, po uprzednim rozeznaniu, w których biurach powiatowych są one potrzebne - wyjaśnia Iwona Musiał. Agencja nabędzie sprzęt w trybie zapytania o cenę, oddzielnie w 16 województwach. Nieoficjalnie mówi się, że spowoduje to podwyższenie ceny "pecetów". W agencji nikt nie potwierdził tych informacji, podkreślając, że obecnie najważniejsza jest większa autonomia terenowa.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę