aaa_TSW_2023
CTR_2023

ARiMR od 30 lipca będzie przyjmowała wnioski o unijne dopłaty

21 lipca 2003

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 30 lipca będzie przyjmowała wnioski o pomoc finansową w ramach programu SAPARD - poinformowała w piątek 18 lipca Joanna Więckowska z Biura Informacji i Promocji ARiMR.

Wnioski o dofinansowanie na inwestycje w dziedzinie przetwórstwa artykułów rolnych i rybnych będą przyjmowane od 30 lipca do 29 września 2003 roku oraz od 30 lipca do 15 września w sprawach dotyczących rozwoju i poprawy infrastruktury obszarów wiejskich.

Więckowska wyjaśniła, że nadal będą przyjmowane wnioski od rolników indywidualnych w zakresie inwestycji w gospodarstwach rolnych.

Komisja Europejska zaakceptowała w ubiegłym tygodniu zmiany w programie operacyjnym SAPARD, o które zabiegała Agencja. Polegają one między innymi na uproszczeniu niektórych procedur przy przyznawaniu unijnych pieniędzy oraz podniesienia limitów przyznawanych środków - zaznaczyła Więckowska.

Najważniejsze zmiany w zasadach współfinansowania w dziedzinie przetwórstwa artykułów rolnych i rybnych dotyczą wprowadzenia jednolitego poziomu finansowania w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych, bez podziału na kategorie inwestycji oraz możliwość dofinansowania inwestycji w zakresie budowy nowych budynków, jeżeli wejdą one w skład istniejących przedsiębiorstw przetwórstwa artykułów pochodzenia zwierzęcego lub owoców i warzyw.

Nowe zasady umożliwiają zaliczenie do kosztów wydatków poniesionych na zakup ciągnika. Podwyższony został górny limit produkcji mleka, prowadzonej w momencie ubiegania się o wsparcie finansowe, z 350 000 do 550 000 l rocznie.

Podwyższone zostały także limity unijnych dopłat do inwestycji w zakresie przetwórstwa mleka i produkcji trzody chlewnej.

W zakresie przedsięwzięć infrastrukturalnych na obszarach wiejskich możliwa jest obecnie realizacja inwestycji polegającej na budowie sieci kanalizacyjnej bez przyłączeń. Wnioskodawcy mogą złożyć łącznie nie więcej niż pięć wniosków.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę