CTR_80917

ARiMR przyśpiesza tempo prac nad systemem IACS

4 września 2003

W przyszłym roku rolnicy dostaną maksymalną kwotę dopłat bezpośrednich - 55 proc. dopłat unijnych. Tymczasem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyspiesza tempo prac nad IACS.

W projekcie budżetu na 2004 rok są zapewnione środki na uzupełnienie dopłat dla rolników do wynegocjowanego z Unią poziomu 55 procent dopłat obowiązujących w Unii Europejskiej – zapewnił Wojciech Olejniczak, minister rolnictwa i rozwoju wsi. 
 
Państwo przeznaczy na ten cel 2,3-2,4 mld zł. Taniej i później Zanim pieniądze trafią do kieszeni rolników, ARiMR musi uporać się z budową IACS. Jak zapowiedział prezes Wojciech Pomajda agencja przyspiesza pracę nad budową systemu. 
 
W najbliższych dniach zakończą się negocjacje pomiędzy ARiMR a firmą Hewlett-Packard w sprawie aneksu do umowy na budowę informatycznej części IACS. W agencji planują, że system dostanie akredytację na początku 2004 r. 
 
Dzięki temu, rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty bezpośrednie od 15 kwietnia do 15 maja przyszłego roku. Jednocześnie Polska prowadzi rozmowy z Komisją Europejską, aby w pierwszym roku akcesji przesunąć na później datę dostarczania dokumentów. 
 
Prezes Pomajda potwierdził, że trwają rozmowy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii. MRiRW i ARiMR starają się, aby obniżyć koszty wypisu z ewidencji gruntów do 1,5-2 zł. Limit do podziału Do integracji przygotowuje się także Agencja Rynku Rolnego. 
 
Po akcesji ARR, jako agencja płatnicza, będzie realizowała działania interwencyjne na 20 grupach towarowych i stosowała 50 mechanizmów interwencyjnych. Prezes Zbigniew Izdebski przypomniał, że Polska otrzymała na 2004 r. limit produkcji mleka w wysokości 8,5 mln ton. 
 
Dotychczas oddziały terenowe agencji przyjęły 110 tys. wniosków, które obejmują 26 proc. limitu. ARR spodziewa się, że trafi do niej 415 tys. podań.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę