aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ARR uruchamia dodatkowy kontyngent na bezcłowy import zbóż

18 marca 2004

Agencja Rynku Rolnego uruchamia od 18 marca 2004 roku dodatkowy bezcłowy kontyngent na import zbóż z krajów spoza Unii Europejskiej w wysokości 600 tys. ton - poinformował w środę rzecznik prasowy Agencji Radosław Iwański.

W ramach kontyngentu importerzy będą mogli sprowadzić do Polski pszenicę, żyto, jęczmień, owies, kukurydzę i pszenżyto, a wiec głównie zboża paszowe.

Zainteresowani importem będą musieli przed uzyskaniem pozwolenia złożyć kaucję w wysokości 10 euro za tonę. Zwrot kaucji nastąpi po okazaniu dokumentów przywozowych - dodał rzecznik.

Iwański podkreślił, że bezcłowy import zbóż obowiązuje tylko do momentu wstąpienia Polski do Unii, tj. do 30 kwietnia 2004 roku. Importerzy, którzy chcą zdążyć z zakupami ziarna przed 1 maja br., powinni już zacząć starania o pozwolenie. Agencja będzie przyjmowała wnioski od 18 marca br. Jedno pozwolenie będzie dotyczyło nie więcej niż 50 tys. ton zbóż.

Ustanowienie kolejnego kontyngentu na import zbóż związane jest z niedoborem ziarna, zwłaszcza paszowego, i ma na celu wyrównanie braków oraz niedopuszczenie do wzrostu cen.

W sezonie 2002/2003 zbiory zbóż były o 13 proc. niższe od zbiorów z poprzedniego sezonu. Niedobór ziarna szacowany jest na 3,5 mln ton.

ARR obecnie sprzedaje w sposób ciągły zapasy ziarna dla młynarzy będące w posiadaniu agencyjnych spółek.

Poprzedni kontyngent, który realizowany był na początku tego roku i dopuszczał bezcłowy import 600 tys. ton zbóż, nie został w pełni wykorzystany. Przedsiębiorcy wyrazili wówczas chęć importu 412 tys. ton ziarna. Do Polski sprowadzono głównie kukurydzę z Ameryki Południowej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę