aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Awantura o dopłaty dla rolników w Unii

17 października 2005
Kolejny poważny kryzys w Unii? Francja ostro przypomina Komisji Europejskiej, że ta nie może się zgodzić na znaczną redukcję dopłat dla rolników w ramach rozmów w Światowej Organizacji Handlu.

Negocjacje w Światowej Organizacji Handlu o liberalizacji handlu mogą się zakończyć wielką awanturą wewnątrz Unii. Powód? Francuzi nie chcą rezygnować ze wsparcia dla rolników, które mają dziś zagwarantowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Francja znów ruga Komisję

W zeszłym tygodniu prezydent Francji Jacques Chirac napisał list do szefa Komisji Europejskiej José Manuela Barroso. Przypomina w nim Komisji, że ta nie może przekroczyć swoich uprawnień w negocjacjach na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO). Komisja zaoferowała cięcia w dopłatach dla unijnych rolników o 70 proc. (przede wszystkim w tych dopłatach, które farmerzy dostają do produkcji). Takie zmiany - jeżeli weszłyby w życie - uderzyłyby mocno w farmerów francuskich.

Nie ma na razie awantury krajów Unii z Komisją, ale jest spór o to, jak prowadzić negocjacje w ramach WTO - mówi Izabela Lewandowska, zastępczyni dyrektora departamentu UE i współpracy międzynarodowej w resorcie rolnictwa. Polska wspólnie z Francją i jeszcze dziesięcioma krajami UE wystosowała list do Komisji, by ta konsultowała z nimi stan negocjacji. W przyszłym tygodniu w Luksemburgu w sprawie cięć w dopłatach mają się spotkać ministrowie spraw zagranicznych i handlu krajów Unii. Będą dyskutowali o strategii prowadzenia rozmów w WTO.

Zakładamy, że zobowiązania Komisji na forum WTO nie mogą naruszać zasad Wspólnej Polityki Rolnej. Komisja zapewnia nas, że nie naruszają - dodaje Lewandowska.

Chrońcie nasze sektory!

Jak uważa nasz resort rolnictwa, Polscy rolnicy nie powinni stracić na takich zmianach w systemie dopłat z Unii, jakie proponuje Komisja. Znakomita większość dopłat to dopłaty do obszaru upraw, a nie wielkości produkcji. A te nie są uznawane za szkodliwe dla handlu.

O co będziemy więc walczyć podczas spotkania z Komisją Europejską? Jak mówi Izabela Lewandowska, m.in. o to, żeby Komisja uznała za wrażliwe sektory rolne, które po przystąpieniu nowych krajów członkowskich do UE są narażone na ostrą konkurencję z zagranicy. To np. sektor produkcji owoców miękkich, w tym jagód.

Przed rozszerzeniem Unia była importerem takich owoców, więc nie zależało jej na ochronie tego sektora. Dziś, po wejściu Polski i Litwy, Unia jest znaczącym producentem np. jagód. Chcemy przypomnieć Komisji, że tego sektora też chcemy bronić w ramach mandatu negocjacyjnego –  mówi Lewandowska.

Komisja, która w imieniu krajów Unii prowadzi politykę handlową całego ugrupowania, za każdym razem dostaje wytyczne (tzw. mandat negocjacyjny). Tych reguł musi się trzymać unijny komisarz ds. handlu Peter Mandelson, gdy rozmawia o zmniejszaniu barier w handlu światowym.

Komisja hojna, kraje się boją

Komisarz Mandelson w imieniu krajów Unii zadeklarował, że jest w stanie zmniejszyć dopłaty dla rolników o 70 proc. Była to odpowiedź na amerykańskie wezwanie do cięcia wsparcia dla rolników. USA przedstawiły swoją propozycję, by przełamać impas w rozmowach o tym, jak liberalizować handel światowy. To się nie udało: na propozycję amerykańską, która zakładała cięcia w cłach i dopłatach, nie zgodziła się Japonia.

Jeżeli okaże się, że po spotkaniu ministrów rolnictwa i spraw zagranicznych krajów UE w przyszłym tygodniu również Unia usztywni swoje stanowisko negocjacyjne, osiągnięcie jakiegokolwiek porozumienia w WTO okaże się niemożliwe. Bo choć spory w WTO toczą się przede wszystkim o obniżanie ceł i barier na towary pozarolne i przepływ usług na świecie, to bez porozumienia w rolnictwie nie można osiągnąć porozumienia w innych dziedzinach rozmów.

Wszystko w rękach farmerów

Unii Europejskiej, USA i Japonii zależy na obniżeniu ceł w handlu produktami pozarolniczymi, by mogły więcej eksportować. Tymczasem kraje rozwijające się i najuboższe, które czerpią największe profity z eksportu towarów rolnych, domagają się otwarcia rynków rolnych krajów najbogatszych. Na razie w rozmowach jest pat. Naciska na to m.in. Brazylia, lider grupy G20, która zrzesza kraje rozwijające się i domaga się radykalnych cięć w pomocy dla farmerów z krajów zamożnych. Te dopłaty nie pozwalają nam eksportować naszych towarów rolnych, zaburzają ceny na światowych rynkach –  wyjaśniał w Genewie minister spraw zagranicznych Brazylii Celso Amorim. Bogaci zasłaniają się m.in. tym, że dopłaty pomagają przetrwać sektorowi rolnemu.

Pat w rozmowach potrwa do momentu, kiedy Unia i USA ustąpią i naprawdę otworzą swoje rynki. Problem w tym, że nie wiadomo, czy jest wola polityczna do takich decyzji –  mówi anonimowo jeden z urzędników WTO, który przygląda się negocjacjom w rolnictwie.

Jeżeli w WTO nie uda się osiągnąć porozumienia w najbliższym czasie, grudniowy szczyt Organizacji w Hongkongu zakończy się fiaskiem. To zaś będzie oznaczało, że kraje bogate i biedne nie potrafią się porozumieć, i negocjacje o liberalizacji handlu trzeba będzie odłożyć na długie lata.

W WTO decyzje o tym, jak obniżać cła, zapadają na zasadzie konsensusu. Z proponowanego modelu obniżania barier w handlu musi być więc zadowolony każdy ze 148 krajów członkowskich. Na razie nie jest zadowolony prawie nikt.

Jeżeli kraje członkowskie WTO przekonają się o tym, że nie uda się wypracować porozumienia, mogą zrezygnować z liberalizacji handlu na skalę globalną i pracować w regionalnych grupach nad obniżaniem ceł. Oznacza to jednak niższy wzrost handlu na świecie.

Na ewentualnym załamaniu negocjacji o liberalizacji handlu międzynarodowego stracą wszyscy. Jak szacuje Bank Światowy, gdyby doszło do porozumienia do 2015 r., aż 140 mln ludzi mogłoby się wydźwignąć z biedy, a globalny PKB wzrósłby o 520 mld dol. Większość z tych pieniędzy ma zostać w krajach biednych i rozwijających się.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę