Bariera dla unijnych pieniędzy?

28 maja 2003

Ministerstwo Finansów chce, aby korzystający z programów Phare i ISPA płacili podatek VAT od usług wykonywanych w ramach projektów finansowanych z tych funduszy, a dopiero później ubiegali się o zwrot jego części - pisze w "Rz" Paweł Blajer. Oznacza to, że samorządy i przedsiębiorcy korzystający z funduszy unijnych będą musieli dysponować większymi zasobami gotówki.

Publicysta "Rzeczpospolitej" przypomina, że obecnie rozliczenie podatku VAT od usług wykonywanych w ramach projektów PHARE i ISPA odbywa się na preferencyjnych warunkach. Korzystający z funduszy unijnych płacą ten podatek tylko od wydatków finansowanych z własnych środków. Pozostała część usług, sfinansowana środkami pochodzącymi z funduszów unijnych, jest objęta zerową stawką VAT.

Jak dowiedziała się "Rz" z wiarygodnego źródła, resort finansów proponuje zlikwidowanie możliwości korzystania ze stawki zerowej przy zakupie usług za pieniądze z funduszy unijnych. Ministerstwo chce, by w przypadku inwestycji finansowanych częściowo pomocowymi środkami trzeba było od razu zapłacić cały VAT według normalnych stawek, a dopiero potem ubiegać się o jego zwrot od części opłaconej przez Unię.

Oznacza to nic innego jak konieczność wyłożenia przez samorządy i firmy większych pieniędzy już w momencie rozpoczynania inwestycji.

Jak ustaliła "Rz", propozycja Ministerstwa Finansów  w konsultacjach międzyresortowych spotkała się z bardzo ostrą krytyką. Przedstawicielowi redakcji "Rz" powiedziano w ministerstwie jedynie, że trwają prace, ale nie chciano mówić o szczegółach.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę