CTR_80917

Będą dopłaty dla rolników z budżetu w 2004

4 września 2003

W projekcie budżetu na 2004 rok są zapewnione środki na uzupełnienie dopłat dla rolników do wynegocjowanego z Unią poziomu 55 procent dopłat obowiązujących w UE. Na ten cel zostanie przeznaczone 2,3-2,4 mld złotych - powiedział w środę 3 września minister rolnictwa Wojciech Olejniczak na konferencji prasowej.

Minister przypomniał, że pod koniec sierpnia rząd zmniejszył oprocentowanie kredytów preferencyjnych, a także wprowadził dopłaty do oprocentowania kredytów na zakup nieruchomości rolnej w celu powiększenia gospodarstwa rolnego.

Uruchomiona została ponadto nowa linia kredytowa na finansowanie inwestycji w zakresie nowych technologii produkcji zapewniających wysoką jakość produktu oraz dostosowania produkcji do wymogów sanitarnych i ochrony środowiska.

Podwyższone zostały ponadto limity kredytów preferencyjnych dla poszczególnych linii kredytowych, np. na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych z 8 do 16 mln złotych - zaznaczył Olejniczak.

Najważniejszym zadaniem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest zbudowanie systemu informatycznego, tak by mogła ona uzyskać akredytację jako agencja płatnicza - podkreślił prezes ARiMR Wojciech Pomajda.

Dodał, że obecnie prowadzone są negocjacje z firmą Hewlett Packard w sprawie prac nad systemem uproszczonym (obszarowym - dopłaty do hektara), które zostaną zakończone w najbliższych dniach. Decyzja o pracach nad systemem obszarowym podjęta została dopiero na początku lipca, a więc, jego zdaniem, trochę za późno, podczas gdy już od jesieni wiadomo było, że nie będzie w Polsce systemu standardowego (dopłaty do produkcji).

Część zbudowanego systemu standardowego można wykorzystać. Chcemy wprowadzić takie ograniczenia, by zbudować system minimalny, a sprawny. Na rozbudowę tego systemu dla wygody Agencji będzie czas po akredytacji, więc nie ma sensu budowa czegoś, co nie jest potrzebne do uzyskania akredytacji - wyjaśnił Olejniczak.

Pomajda stanowczo zapewnił, że mimo tych trudności Agencja zdąży z budową systemu informatycznego, który umożliwi rolnikom uzyskanie dopłat.

Trwają także negocjacje z Głównym Urzędem Geodezji, aby obniżyć maksymalnie koszty pozyskania przez rolników wypisów z powiatowych urzędów geodezji. Jest to niezbędne do wypełnienia wniosków o dopłaty - powiedział Pomajda.

Poinformował, że wstępnie uzgodniono opłaty za wypisy na poziomie 3 zł, podczas, gdy standardowo kosztuje to 6 zł lub więcej. Dodał, że czynione są starania o dalsze obniżenie tych kosztów, gdyż według wyliczeń resortu rolnictwa i agencji satysfakcjonujący poziom opłat dla geodetów wynosi 1,5-2 zł.

Prezes Agencji Rynku Rolnego Zbigniw Izdebski poinformował, że obecnie Agencja przygotowuje się do wspólnej polityki rolnej. Etapem w tych przygotowaniach jest uzyskanie akredytacji Ministerstwa Finansów jako agencji płatniczej.

ARR jako agencja płatnicza będzie realizowała działania interwencyjne na 20 grupach towarowych i stosowała 50 mechanizmów interwencyjnych. Obecnie ARR interweniuje na rynku zbóż, mięsa i mleka.

Prezes zapewnił, że tegoroczny skup zbóż przebiega prawidłowo, Agencja dopłaca do skupu 5,8 mln ton zbóż. Realizowane są także dopłaty do przechowywania ziarna, które cieszą się zainteresowaniem rolników, gdyż prognozowane jest, iż ceny zbóż pod koniec roku wzrosną.

Interwencja Agencji obejmuje w tym roku 170 tys. ton wieprzowiny. Od lipca tego roku Agencja zaprzestała skupowania półtusz (skupiła 111 tys. ton). Rozdysponowana też została cała kwota przeznaczona na dopłaty do eksportu (40,9 tys. ton). Wydano 106 pozwoleń, do końca sierpnia zostało rozliczone 49 - wyjaśnił Izdebski.

Realizowany jest też rządowy program nieodpłatnego przekazania żywności organizacjom społecznym. Agencja przekazała 15 tys. ton półtusz, które zostaną przetworzone na konserwy. W przetargu zostało wybranych 7 firm. Po uzyskaniu informacji o faktycznym zapotrzebowaniu ze strony beneficjentów na mięso, jeżeli będzie potrzeba, Agencja przeprowadzi dodatkowy przetarg - zapewnił szef ARR. Izdebski przypomniał, że Polska otrzymała na 2004 rok limit produkcji mleka w wysokości 8,5 mln ton. Limit ten trzeba rozdzielić na poszczególne gospodarstwa rolne. Dotychczas terenowe oddziały Agencji przyjęły 110 tys. wniosków, które obejmują 26 proc. limitu. Agencja spodziewa się złożenia łącznie ponad 415 tys. wniosków.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę