aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Będą szkolenia rolników w ramach systemu IACS

10 października 2003

Ośrodki doradztwa rolniczego rozpoczną w połowie października szkolenia związane z wprowadzeniem systemu IACS. Podczas tych szkoleń rolnicy otrzymają wzory wniosków i dane geodezyjne na temat swojej ziemi – zapowiedział w czwartek w Poznaniu minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

W czwartek podczas inauguracji Międzynarodowych Targów Rolniczych Polagra Farm 2003 dziennikarze pytali Olejniczaka o stan prac nad wprowadzeniem tzw. systemu zintegrowanej administracji i kontroli (IACS), dzięki któremu możliwe będą wypłaty dopłat bezpośrednich dla rolników,. 

Zamknęliśmy kwestię przekazania z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ewidencji działek rolniczych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzyma numery działek rolnych, które zostaną przekazane rolnikom podczas rozpoczynających się w połowie października szkoleń – powiedział minister. 

Podczas szkoleń prowadzonych przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego rolnicy zapoznają się ze wzorami wniosków o uzyskanie dopłat. 

Według Olejniczaka także budowa drugiej części systemu - części informatycznej - przebiega zgodnie z planem. Firmy informatyczne wiedzą już, czego od nich oczekujemy, i z analiz wynika, że nie będzie opóźnienia w budowie części informatycznej – powiedział. 

Dziennikarze pytali też ministra, czy Polska zdąży z uchwaleniem ustaw weterynaryjnych. Ewentualny brak tych ustaw mógłby grozić Polsce wprowadzeniem tzw. klauzuli ochronnej, która oznaczałaby poważne utrudnienia w eksporcie naszych produktów do Unii. 

Olejniczak zapewnił, że prace prowadzone są terminowo i wszystkie ustawy, poza jedną, procedowane są już poza resortem. W ministerstwie trwają jeszcze prace nad ustawą o ochronie zdrowia zwierząt. 

Dzięki powołaniu departamentu legislacyjnego w ministerstwie także prace nad rozporządzeniami do ustaw są już zaawansowane – dodał Olejniczak. 

Na rozpoczętych w czwartek w Poznaniu Międzynarodowych Targach Rolniczych Polagra-Farm 2003 prezentuje się 900 wystawców z 19 krajów. 

Tegoroczna Polagra obejmuje cztery grupy tematyczne: pole - z pokazem maszyn rolniczych, hodowla - z XVIII Krajową Wystawą Zwierząt Hodowlanych, ogród - z Krajową Wystawą Ogrodniczą oraz rozwój wsi - z pawilonem regionów i konferencją agroturystyczną. Targi zakończą się 12 października.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę