aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Bezpośrednio o dopłatach

22 października 2003

Niebawem do każdego rolnika w Polsce powinny dotrzeć dwa wnioski jeden dotyczący wpisu do ewidencji producentów rolnych i drugi o płatności obszarowe. Polski system dopłat to eksperyment na skalę europejską, gdyż nikt jeszcze nie stosował takich rozwiązań.

Rolnik (właściciel, użytkownik, bądź dzierżawca użytków rolnych o powierzchni co najmniej 1 hektara), aby otrzymać dopłatę musi wypełnić dwa formularze. Z wyglądu przypominają one znane podatnikom PIT-y. Niestety, rolnicy nie mają obowiązku składać rocznych zeznań podatkowych, więc taki dokument to dla nich zupełna nowość.

Pierwszy formularz to wniosek o wpis do ewidencji producentów. Łącznie liczy trzy strony dwie wniosku i załącznik dotyczący organizacji producentów. Należy w nim podać głównie dane identyfikacyjne (imię, nazwisko, numery PESEL, NIP, REGON) oraz adresowe, a także numer rachunku bankowego. Formularz nie powinien więc sprawiać wypełniającym większych trudności.

Nieco bardziej skomplikowane są wnioski o przyznanie płatności obszarowych, zwanych popularnie dopłatami bezpośrednimi. Płatności należą się rolnikom posiadającym co najmniej 1 hektar ziemi (w polskim prawie za rolnika uważany był dotychczas posiadający 1,1 ha). Minimalna wielkość działki rolnej to 0,1 ha. Można więc mieć 1 ha w 10 działkach o powierzchni 0,1 ha i wówczas dopłata również się należy.

Wniosek o dopłaty składa się z trzech części: w pierwszej należy wpisać między innymi dane osobowe oraz nazwy i liczbę załączników, w drugiej (od punktu VII) znajduje się wykaz działek rolnych, wraz z ich umiejscowieniem i powierzchnią. Aby prawidłowo wypełnić tę część należy uzyskać wypis z ewidencji gruntów (w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartografii). Podane w nim numery (arkusza mapy, obrębu i ewidencyjny działki) trzeba wpisać w odpowiednich rubrykach. Jeśli ktoś popełni błąd musi skreślić cały wiersz jedną kreską i złożyć podpis oraz wpisać datę w kolumnie ,,Uwagi Wnioskodawcy''.

Osobny formularz (punktu VIIa) wypełnić należy dla działek, na które można uzyskać płatności z tytułu ONW. Chodzi o ziemię znajdującą się na terenach uznanych za obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

W trzeciej części (punkt VIII) znajdują się dane o sposobie użytkowania ziemi. Wpisuje się tam jaki gatunek rośliny uprawnej rolnik uprawia, na jakich powierzchniach, jak użytkowana jest działka (R rola, L las, Ł łąka, S sad, Ps pastwisko, B zabudowa gospodarstwa).

W punkcie IX rolnicy wpisują całkowitą powierzchnię gospodarstwa. Wypełnianie formularza kończy się podaniem daty i złożeniem czytelnego podpisu. Bez podpisu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie będzie rozpatrywać wniosku.

Wnioski można wysyłać pocztą (listem poleconym) lub dostarczać do każdego biura ARiMR osobiście.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę