aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Biskupi o Europie

27 maja 2003

List pasterski ośmiu państw Europy Środkowej odczytany we wszystkich kościołach to drogowskaz dla jednoczącego się kontynentu. Współbrzmi z papieskim nauczaniem, zwłaszcza z historycznym orędziem do Polaków sprzed tygodnia – pisze w "Gazecie Wyborczej" Mikołaj Lizut.

Komentator zauważa, że hierarchowie nie pytają już, czy warto stać się członkiem wspólnoty cywilizowanych, demokratycznych państw. To dla nich oczywiste. Stawiają jednak ważne pytanie: Kim w zjednoczonej Europie być?

Wielu pokłada nadzieję, że mówiąc wspólnym głosem naszego kontynentu, podołamy zadaniom, które postawił przed nami świat. Inni ostrzegają przed Europą, która wykorzystuje biedne narody, zamyka się w swoim bogactwie, przejawia tendencje prowadzące do eliminacji wartości kulturowych oraz moralnych, należących od stuleci do drogocennego dziedzictwa Europy.

A zatem również obawy u zarania "nowej historii" kontynentu są uzasadnione – pisze publicysta "Gazety Wyborczej". Jego zdaniem, choć przesłanie Kościoła kierowane jest do chrześcijan, pytanie o to, jaką Europę zbudujemy, dotyczy nas wszystkich.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę