aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Burzliwe spotkanie w Brukseli - unijni ministrowie mocno podzieleni.

25 września 2008

Spotkanie w Brukseli było bardzo burzliwe, a emocje wywołał temat przyszłości dopłat bezpośrednich. Na przeciwległych biegunach Francja - która chce zachowania dużego wsparcia dla unijnych farmerów i Wielka Brytania, optująca za mocnym obcięciem budżetu na rolnictwo.

Tylko w jednej kwestii zgodne są wszystkie kraje członkowskie. Wspólna polityka rolna musi być utrzymana. Schody zaczynają się, gdy ministrowie próbują ustalić szczegóły. Francja i obóz jej zwolenników na czele z Niemcami, nie chce redukcji dopłat bezpośrednich i głębokich reform.

Paryż argumentuje, że kryzys żywnościowy na świecie zmusza Wspólnotę do lepszej ochrony sektora rolnego. Według tamtejszego szefa resortu rolnictwa, Michela Bariera, wizje Francji popiera 20 z 27 krajów członkowskich.

Głównym jej przeciwnikiem jest Londyn. Brytyjczycy chcą stopniowego odchodzenia od dopłat i przekonują, że rolnictwem powinien rządzić wolny rynek.

Czesi, którzy przejmują po Francji przewodnictwo w Unii, zobowiązali się do kontynuowania debaty o reformie Wspólnej Polityki Rolnej, choć zdaniem obserwatorów ciężko liczyć na szybkie porozumienie w tej sprawie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę