Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Chiny chcą odszkodowań od Unii Europejskiej

8 marca 2004

Chiny chcą odszkodowań od Unii Europejskiej

Chiny domagać się będą od Unii Europejskiej odszkodowań za straty w wymianie handlowej, jakie poniosą w związku z rozszerzeniem UE o dziesięć nowych państw, w tym o Polskę - podał dziennik "China Daily".

U podstaw takich roszczeń - wyjaśnia chińska gazeta wydawana w Pekinie w języku angielskim - leżeć ma wygaśnięcie umów dwustronnych, zawartych przez Chiny z dziesięcioma krajami wchodzącymi do Unii 1 maja. Część bilateralnych porozumień zakłada swobodny eksport do tych krajów niektórych towarów - jak np. buty, wyroby ceramiczne i naczynia stołowe - których import do Unii Europejskiej poddany jest określonym ograniczeniom.

Cytowany przez gazetę przedstawiciel chińskiego Ministerstwa Handlu powiedział, że Chiny prowadzą już negocjacje z UE w tej sprawie. "China Daily" informuje, że Pekin domaga się w rozmowach obniżki ceł na konkretne towary oraz zwiększenia unijnych kwot importowych na takie artykuły sprowadzane z Chin.

Wartość chińskiego eksportu do krajów wchodzących do UE wyniosła w 2003 r. nie więcej niż sześć miliardów dolarów, podczas gdy "piętnastka" unijna w tym czasie sprowadziła z Chin towary za sumę 72 miliardów dolarów.

Chińskie oceny są sprzeczne z szacunkami Brukseli - w zeszłym roku unijny komisarz ds. handlu Pascal Lamy ocenił, że Chiny skorzystają na rozszerzeniu Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę