Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Ciągniki rolnicze za środki SAPARD-u

25 listopada 2002

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadza zmiany, które wpłyną na większe wykorzystanie środków z Programu SAPARD. Nowe przepisy zatwierdził Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W części programu dotyczącej "Poprawy przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych"(Działanie 1), koszty budowy nowych budynków w ramach istniejących zakładów przetwarzających artykuły rolne lub rybne mogą być częściowo pokrywane z Programu SAPARD. Jest to możliwe dzięki zaliczeniu ich do tzw. kosztów kwalifikowanych. Będą mogli z tego korzystać przetwórcy, którzy złożą wnioski o dofinansowanie z SAPARD-u w drugiej turze składania wniosków na Działanie 1. ARiMR wkrótce ogłosi termin składania nowych wniosków.

 Rolnicy mogą kupować ciągniki rolnicze wykorzystując do tego środki z SAPARD-u. Do tej pory było to możliwe tylko w przypadku ciągników specjalistycznych. Teraz zakup ciągników rolniczych jest już tzw. kosztem kwalifikowanym przy Zwiększaniu różnorodności produkcji gospodarstw rolnych (Działanie 2, Schemat 2.3). 

Podatek VAT będzie traktowany jako koszt kwalifikowany podlegający częściowemu zwrotowi pod warunkiem, że nie będzie odzyskiwany przez podatnika. Decyzja ta dotyczy "Inwestycji w gospodarstwach rolnych" (Działanie 2) oraz "Różnicowania działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" (Działanie 4 - przewidziane do uruchomienia w przyszłym roku).

 Z Programu SAPARD można finansować dokończenie już rozpoczętej inwestycji. Refundowane koszty dotyczą jednak wydatków poniesionych po zawarciu umowy o pomoc finansową z SAPARD-u. Postulowane przez ARiMR i zaakceptowane przez resort rolnictwa zmiany, przyczynią się do znacznego zwiększenia wykorzystania pieniędzy z programu SAPARD. 

Poprawki przyjęte przez MRiRW nie wymagają zgody Komisji Europejskiej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę