Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Cięcia dla rolników

23 czerwca 2005

Po fiasku szczytu UE w Brukseli nie milkną komentarze na temat spornych kwestii. Brytyjczycy krytykują francuską wizję wysokich dopłat do rolnictwa. Niemcy mają trzecią możliwość.

Niemiecka minister rolnictwa i ochrony konsumenta Renate Kuenast uważa, że udział wydatków na rolnictwo w całym budżecie Unii Europejskiej może ulec w przyszłości ograniczeniu z obecnych 43 proc. do 30 proc. lub nawet poniżej tego poziomu.

W wywiadzie dla dzisiejszego dziennika "Handelsblatt" Kuenast podkreśliła, że aby to osiągnąć, należy ściśle przestrzegać obowiązujących kryteriów przyznawania pomocy. Środki finansowe z budżetu UE powinny być przeznaczane na wspieranie produkcji żywności wysokiej jakości, ochronę przyrody, zachowanie różnorodności gatunków, tworzenie miejsc pracy i ochronę klimatu. Konieczne jest zwrócenie większej uwagi na to, by pieniądze otrzymywały tylko te osoby, które rzeczywiście wykonały pracę.

Kuenast zastrzegła, że nie zgadza się z propozycjami premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira. - Nie chcę Europy, w której ceny i import podlegają walce konkurencyjnej bez żadnych zahamowań. Pragnę raczej Europy, która dysponuje własnymi produktami wysokiej jakości - wyjaśniła niemiecka minister rolnictwa.

Kuenast dodała, że nie jest zadowolona z wypracowanego trzy lata temu kompromisu w sprawie budżetu rolnego na lata 2007-2013. - Z całego serca popieram tylko drugi filar unijnej polityki rolnej, który służy rozwojowi terenów wiejskich i uwzględnia aspekty socjalne i ekologiczne - wyjaśniła.

Zdaniem minister, Blair poparł w 2002 roku uzgodnienia w sprawie budżetu rolnego, ponieważ chciał zapewnić brytyjskim rolnikom rynki zbytu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. - Byłoby lepiej, gdyby Blair poruszył już wtedy temat dopłat dla rolników - powiedziała Kuenast.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę