Co nam w Unii zdrożeje?

5 kwietnia 2004

Żywność po 1 maja zdrożeje, ale prawdopodobnie nasze ceny zrównają się z unijnymi dopiero po 10 latach, bo wówczas powinny też odpowiednio wzrosnąć nasze dochody - uważa "Gazeta Wyborcza".

Jednak już w pierwszym roku po akcesji ceny będą się zmieniać, na ogół w górę, bo Unia to klub krajów o najdroższej żywności na świecie, a skoro do tego klubu przystępujemy i otwieramy granice, to przepływ towarów będzie prowadził do wyrównania cen - pisze dziennik.

Według "GW", najwięcej i najprędzej zdrożeje po 1 maja cukier, a wraz z nim słodycze, dżemy, soki. Wielką niewiadomą są przyszłe ceny wołowiny. Teoretycznie powinny pójść w górę, ale popyt na wołowinę w kraju jest marny, więc na razie cena wzrośnie niewiele lub wcale. Większość produktów podrożeje w niewielkim stopniu, np. mąka i produkty zbożowe, śledzie, mleko, masło, sery. Niektóre artykuły stanieją, np. makarony, oleje słonecznikowe i sojowe, pomidory - wymienia "Gazeta".

Ze spokojem mogą oczekiwać wejścia do UE właściciele samochodów z silnikami benzynowymi. Zdrożeje natomiast olej napędowy. Na zegarkach i sprzęcie RTV raczej nie stracimy - zapewnia "GW".


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę