aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Co trzeba mieć, żeby dostać E-111

10 czerwca 2005
Planujesz urlop za granicą, postaraj się o druk uprawniający do bezpłatnego leczenia w krajach UE. Pamiętaj jednak, że musisz mieć aktualne zaświadczenie o ubezpieczeniu.

Poszedłem do oddziału NFZ po specjalny formularz dla turystów. Zażądano ode mnie zaświadczenia o zatrudnieniu z tego miesiąca. Centrala mojej firmy jest w Poznaniu, nie zdążę przed wyjazdem załatwić wszystkich formalności - żali się czytelnik.

By otrzymać specjalny formularz dla turystów E-111, który daje prawo do bezpłatnego leczenia w krajach UE, należy wysłać lub przynieść do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wniosek o jego wydanie. Druk wniosku można pobrać ze stron internetowych NFZ lub w siedzibie Funduszu. Na podstawie wniosku i dowodu ubezpieczenia urzędnicy wydają druk E-111. - Jeżeli ktoś nie ma zaświadczenia o prawie do ubezpieczenia, może zadzwonić do swojej firmy i poprosić o przekazanie informacji faksem. Cała procedura trwa wtedy kilka minut - zapewnia Liliana Leniart, rzeczniczka podkarpackiego oddziału NFZ .

Potwierdzeniem naszego prawa do ubezpieczenia jest aktualny wpis w legitymacji ubezpieczeniowej. Jeżeli dokumenty składamy w czerwcu, to wpis powinien być też z tego miesiąca. Zamiast książeczki ubezpieczeniowej możemy przedstawić ostatni druk RMUA albo zaświadczenie z zakładu pracy, że jesteśmy ubezpieczeni. Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, powinien mieć ostatni dowód wpłaty składki ubezpieczeniowej do ZUS. Emeryt pokazuje ostatni odcinek emerytury, a rencista legitymację rencisty. Studenci muszą mieć aktualną legitymację dla członków rodziny i legitymację studencką albo druk ZCZA wydawany przez ZUS. Uczniowie - ważną legitymację uczniowską i legitymację dla członków rodziny. Rodzice dzieci do szóstego roku życia muszą przedstawić aktualną książeczkę dla członków rodziny i druk ZCZA, który otrzymają w kadrach swojego zakładu. Bezrobotni muszą okazać zaświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym z urzędu pracy, a rolnicy - dowód wpłaty na KRUS.

Dlaczego NFZ taką wagę przykłada od aktualności zaświadczenia? - Koszty leczenia za granicą są bardzo duże. Dlatego możemy pokryć je tylko osobom, które są ubezpieczone - wyjaśnia Liliana Leniart.

Formularz E-111 daje nam prawo do korzystania z usług służby zdrowia za granicą, ale to nie oznacza, że będziemy mogli korzystać z bezpłatnego leczenia w każdej sytuacji. Co nam przysługuje w ramach ubezpieczenia w poszczególnych krajach, można sprawdzić na stronach internetowych NFZ. I tak np. w Niemczech zapłacimy za pierwszą wizytę u lekarza rodzinnego, w Hiszpanii za wizytę u stomatologa, w Szwecji za materiały chirurgiczne i leki.

Jeżeli pracujemy, formularz będzie ważny przez dwa miesiące. Emeryci mogą korzystać z tego druku do końca roku, a osoby bezrobotne tylko przez miesiąc od daty wystawienia. E-111 dla studentów ważne jest do końca października. - Od początku br. wystawiliśmy 14 tysięcy formularzy - informuje Liliana Leniart. 

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę