Co trzecia gmina nie dostanie pieniędzy

24 maja 2004

Trwa szukanie środków na realizację działań w ramach SAPARD-u. Bruksela zgodziła się, aby na ten cel przesunąć 140 mln euro z Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jednak to za mało, aby wszyscy wnioskodawcy dostali obiecane wsparcie.

- Niestety, nie otrzymaliśmy zgody na pełną kwotę, o jaką wnioskowaliśmy. Dlatego też nie uda nam się sfinansować wszystkich pozytywnie ocenionych wniosków - stwierdził Piotr Łysoń z ministerstwa rolnictwa. Strona polska starała się o 375 mln zł euro. Jak wyliczył resort rolnictwa, tylko taka kwota pozwoliłaby na pokrycie wszystkich umów.

Najwięcej do stracenia mają samorządy (działanie 3). - Szacujemy, że uwzględniając oszczędności na przetargach, ostatecznie uda się sfinansować 60-75 procent pozytywnie ocenionych wniosków - uprzedza Łysoń.

Do tej pory na Kujawach i Pomorzu ARiMR wydała promessy gminom na kwotę ok. 73 mln zł, mimo że w drugiej turze jesienią ub.r. przyjęła od gmin ponad 260 wniosków na blisko 150 mln zł. Wśród oczekujących gmin jest Unisław. - Na pewno nie wystarczy środków - nie ma nadziei wójt Roman Misiaszek. Unisław złożył trzy wnioski: na budowę drogi i kanalizacji oraz założenie parku. Na razie agencja zapewniła, że będą fundusze na tę ostatnią inwestycję.

Tymczasem centrala ARiMR nadal zastanawia się, jak między województwa podzielić 140 mln euro. - Nie ma ostatecznego bilansu środków - przyznaje Andrzej Gross, dyrektor Oddziału Regionalnego agencji w Toruniu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę