Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Coraz bliżej

13 lutego 2006

Komisja Europejska przyjęła w środę strategię promocji biopaliw. Dokument zakłada, że powinno się nadal rozwijać programy badawcze nad szerszym ich wykorzystaniem, a same paliwa z dodatkami „bio” będą konkurencyjne cenowo.

Komisja Europejska podkreśla również to, że zwiększone stosowanie paliw z surowców rolniczych przyniesie dodatkowe korzyści jakimi są zmniejszenie uzależnienia Europy od importu paliw kopalnych i redukcja emisji gazów cieplarnianych.

Komisja argumentuje, że poszerzy się także rynek zbytu dla rolników i zostaną stworzone nowe możliwości gospodarcze szczególnie w krajach nowoprzyjętych, gdyż wsparcie sektora biopaliw stwarza nowe możliwości dochodowe w regionach wiejskich.

W dokumencie KE wymienia kilka głównych środków, które pomogą promować produkcję i stosowanie biopaliw. Pobudzanie zapotrzebowania na biopaliwa ma nastąpić w wyniku zachęcania państw członkowskich do preferencyjnego ich traktowania. Aby lepiej promować paliwo z surowców rolniczych zostanie powołana komisja, która będzie monitorować, czy biopaliwa nie są dyskryminowane.

Zgodnie z dyrektywą UE przyjętą w 2003 r. państwa członkowskie UE powinny do 2010 r. zapewnić udział biopaliw w rynku paliwowym w wysokości 5,75 proc. W wielu krajach cel ten wydaje się nie do osiągnięcia, dlatego w tym roku nastąpi przegląd tej dyrektywy.

W tej sytuacji wprowadzenie na polski rynek biopaliw to już nie przedwyborcza obietnica ale ekonomiczno polityczna konieczność. Dlatego w Sejmie dobiegają końca prace nad ustawą, która wreszcie umożliwi komercyjną produkcję tych paliw.

Jest ona równie ważna dla rolników jak i przedsiębiorców. Pierwsi mogą dzięki niej znaleźć zbyt tak dla rzepaku czy niższej jakości zbóż i owoców. Drudzy wreszcie uruchomią zakłady i maszyny do produkcji biodiesela, oraz „uśpione” obecnie gorzelnie. Jest to również nadzieja na pracę dla załóg zamykanych cukrowni i plantatorów dostarczających do nich buraki.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę