aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czego się boimy i na co liczymy w UE

30 czerwca 2003

Poprawa sytuacji na rynku pracy, lepsze perspektywy dla ludzi młodych i poprawa sytuacji gospodarczej - to najczęściej wymieniane nadzieje, związane z członkostwem w UE. Wśród obaw wymienia się wzrost cen towarów i usług, wzrost bezrobocia, wykup majątku narodowego - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

O tym, że nastąpi poprawa na rynku pracy przekonanych jest 43% badanych. Dla 22% członkostwo w Unii to lepsze perspektywy dla ludzi młodych i następnych pokoleń. 16% ankietowanych uważa, że po wejściu do Unii nastąpi poprawa sytuacji gospodarczej w kraju.

Wśród nadziei związanych z członkostwem w Unii uczestnicy sondażu wymieniali też: poprawę warunków życia i wzrost zamożności społeczeństwa - 14%; otwarcie granic, swobodę przemieszczania się, podróżowania - 8%; poprawę standardów życia politycznego, kontrolę polskich władz przez Unię, zmniejszenie korupcji we władzach, ład i porządek w życiu politycznym - 6%. 20% wyraziło brak nadziei na poprawę sytuacji, deklarując, że "nic się nie zmieni lub będzie jeszcze gorzej".

Najwięcej obaw wśród ankietowanych budzi spodziewany po wejściu do Unii wzrost cen towarów i usług - 26%. Na drugim miejscu wymieniany jest możliwy wzrost bezrobocia - 10% oraz wykup majątku narodowego, ziemi przez cudzoziemców i dominacja obcego kapitału w gospodarce - 10%.

Inne wymieniane obawy związane z integracją to m.in.: bieda, zubożenie społeczeństwa, pogorszenie warunków materialnych - 8%; pogorszenie sytuacji na wsi i w rolnictwie - 7%; pogorszenie sytuacji na rynku wewnętrznym - zalew naszego rynku przez towary unijne - 5%; pogorszenie sytuacji polskich firm i przedsiębiorstw, większa konkurencja ze strony firm unijnych - 4%. Po 3% badanych wśród obaw związanych z integracją wymieniło pogorszenie sytuacji gospodarczej kraju; utratę niezależności politycznej, suwerenności państwowej. 6% uczestników sondażu uważa, że po integracji "ogólnie będzie gorzej niż obecnie". Nie ma żadnych obaw 23% badanych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę