aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Czy Polska wywiąże się z obietnicy?

18 września 2002

Kontyngent na bezcłowy import 480 tys. zbóż będący wynikiem porozumienia z UE o tzw. podwójnym zerze (wzajemna redukcja ceł i substydiów) miała wystartować 1 lipca. Po konsultacjach z Polską Komisja Europejska zgodziła się na przełożenie go o trzy miesiące. Jednak czy Polska zdoła wywiązać się z obietnicy do 1 października?

Wszelka dalsza zwłoka w otwarciu kontyngentu poza 1 października zmusi Unię do rozważenia środków przywracających równowagę – ostrzega Gregor Kreuzhuber, rzecznik komisarza rolnego Franza Fichlera. Tak więc decyzja o dalszym wstrzymaniu kontyngentu mogłaby zmusić Unię do sięgnięcia nie tylko po polityczne, ale i handlowe środki odwetowe.

Jak twierdzą eksperci z obu stron negocjacyjnego frontu, wycofanie się ze spełniania obietnicy w przededniu finału rokowań mogłoby mieć katastrofalny skutek dla Polski. Choć oficjalnie nikt w Komisji nie chce spekulować na temat politycznych konsekwencji, jeśli rząd nie uruchomi kontyngentu, nieoficjalnie wiadomo, że mogłaby się rozpętać prawdziwa psychologiczna wojna z Unią. W skrajnym przypadku brak kontyngentu może wpłynąć też na ocenę gotowości Polski jako kraju, który do końca grudnia br. ma zamknąć negocjację o członkostwo w UE.

Jednym z motywów odłożenia o trzy miesiące bezcłowego importu z UE był nadmiar zboża na polskim rynku. Przed czerwcową decyzją o zwłoce z unijnym kontynentem na rynku zboża w Polsce była dość poważna nadwyżka wynikająca z rekordowych zbiorów w 2001 roku (27 mln ton zbóż) i importu (2,5 mln ton). Zapasy zbóż w sezonie wynosiły 3,6 mln ton, czyli o blisko 1 mln więcej, niż wynoszą potrzeby polskiego rynku. Tegoroczne dobre żniwa problem ten zapewne jeszcze bardziej uwypukliły.

Po koniec czerwca br. minister ds. europejskich Danuta Hübner przekonywała, że zwłoka z uruchomieniem kontyngentu jest w zamyśle jednorazowym posunięciem, a nie trwałym elementem polityki rolnej i handlowej Polski. Wkrótce się przekonamy, czy miała rację.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę