EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Dania ostrzega kandydatów: Nie będzie więcej pieniędzy

16 października 2002

Szef dyplomacji Danii Per Stig Moeller powiedział w poniedziałek kandydatom do Unii Europejskiej, żeby w końcowych rozmowach akcesyjnych nie liczyli na zwiększenie pomocy finansowej.

UE zamierza zakończyć rozmowy akcesyjne z dziesiątką kandydatów, w tym z Polską, na szczycie w Kopenhadze w połowie grudnia. Rozpoczęcia tych końcowych rozmów oczekuje się w przyszłym miesiącu. Duński minister dopuścił możliwość "zmiany różnych rzeczy w rozmowach dwustronnych", ale nie pozostawił wątpliwości w kwestiach finansowych: "ogólny obraz sytuacji jest taki, że nie ma więcej pieniędzy".

Per Stig Moeller zapowiedział, że wspólne stanowisko negocjacyjne UE w sprawie pomocy dla nowych członków zostanie uzgodnione na szczycie w Brukseli (24-25 października).

To oznacza, że mamy listopad i grudzień na negocjacje z kandydatami. Czasu powinno wystarczyć –- powiedział Per Stig Moeller.

Dania, przewodnicząca obecnie UE, zaprosiła 10 kandydatów do Kopenhagi na 28 października, żeby poinformować ich o decyzjach brukselskiego szczytu. Zaprosiliśmy ich do Kopenhagi nie po to, żeby przedstawić im ofertę, nie podlegającą negocjacjom, ale muszę powiedzieć, że budżet nie wzrośnie – podkreślił Moeller.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę